Obez ve kilolu yetişkin kadın bireylerde sağlıklı bir diyet programının bağırsak mikrobiyotası üzerine etkisi
The effect of a healthy diet on intestinal microbiota in obese and overweight adult women
- Tez No: 603907
- Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırma, obez ve kilolu yetişkin kadın bireylerde vücut ağırlık kaybı hedefleyen sağlıklı diyet programının bağırsak mikrobiyotalarındaki bakteri çeşitliliği, nispi bolluğu ve türler arası baskınlığı ile antropometrik ölçümler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Bu çalışma Aralık 2016- Mart 2017 tarihleri arasında Ankara Mamak Toplum Sağlığı Merkezi Obezite Polikliniğine başvuran 19-41 yaş aralığında olan (33,6±6,40 yıl) 11 obez ve kilolu kadın birey üzerinde yürütülmüştür. İlk aşamada bireylerin demografik özelliklerini sorgulayan anket formu, fiziksel aktivite kayıtları, besin tüketim sıklıkları sorgulanmış, 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmış, sağlıklı yeme indeksleri (SYİ) hesaplanmış, vücut bileşimleri ve antropometrik ölçümleri yapılarak gaita örnekleri toplanmıştır. İkinci aşamada vücut ağırlıklarının en az % 5-10'unu kaybetmesini hedefleyen bireye özgü, 12 haftalık diyet programı düzenlenmiş ve çalışma boyunca on beş günde bir kontrole çağrılarak diyet uyumları izlenmiş, vücut bileşimleri ve antropometrik ölçümleri yapılarak, fiziksel aktiviteleri kaydedilmiştir. Çalışma sonunda besin tüketim sıklıkları alınmış, SYİ tekrar hesaplanmış ve gaita örnekleri toplanmıştır. Bireylerin başlangıç ve 12. hafta arasındaki vücut ağırlığı, beden kütle indeksi, bel/kalça/boyun çevresi, bel/boy, vücut yağ, vücut su yüzdesi oranı ve viseral yağ ölçümü yüzde değişimleri arasındaki ve sağlıklı yeme indeksi puanı arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05) ve bakteri filum ile cinslerinin nispi bollukları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Farklı bakteri cinsleri ve filumları ile diyetin besin ögeleri, besin grupları ve SYİ bileşenleri arasında ters ve pozitif yönde ilişki bulmuştur (p0,05). Bu çalışma vücut ağırlık kaybından ziyade diyet içeriğinin bağırsak mikrobiyotasını etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the effect of a healthy diet programme on the diversity, the relative abundance and the dominance of the bacteria in the gut microbiota and the anthropometric measurements of obese and overweight adult women. This study was performed with 11 obese and overweight women between the ages of 19-41 (33,6 ± 6,40 years) who applied to Mamak Community Health Center Obesity Outpatient Clinic, Ankara between December 2016 and March 2017. Initially, the demographic features of the individuals were questioned using a questionnaire. Physical activity records, food consumption frequencies were questioned, 24-hour food recall records were taken, healthy eating indexes (HEI) were calculated, the anthropometric measurements, the body compositions were recorded and fecal samples were collected. In the second step, individualized body weight loss targeted-healthy diet programme aiming 5-10 % of weight loss was conducted for 12 weeks. During the 12 weeks, individuals were called every fifteen days and diet compliances were reviewed, anthropometric measurements were collected, body compositions were analyzed and physical activities were recorded. At the end of the study, food consumption frequencies were asked, healthy-eating index scores of individuals were calculated again and fecal samples were collected. The differences between the initial to 12th-week HEI and measurements of the body weights, BMI, waist/hip/neck circumference, waist/height, body fat, body water percentage, visceral fat proportion were found statistically significant (p0,05) and the relative abundances of the phylum and species of the bacteria (p>0,05) were not found statistically significant. A positive correlation was found between different bacterial species along with phyla and dietary nutrients, food groups, the healthy eating index (p0,05). This study suggests that dietary content influences intestinal microbiota rather than body weight loss.