Diyabetik ve yüksek glisemili hastaların kan serumundaki bazı hormon düzeyleri ile biyokimyasal kan ve idrar parametreleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
  1. Tez No: 603906
  2. Yazar: FATİH BOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ODABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mevcut araştırmada diyabet hastalarında ve kan glukozu yüksek olan erkek ve kadınlarda kan serumundaki hormon düzeyleri ve bazı kan parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmamız,“Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Acil Servisi”ne çeşitli sebeplerle müracaat eden gönüllüler ile yürütülmüştür. Araştırmamız, 50-65 yaş arasında ki 34 erkek ve 34 kadın olmak üzere toplam 68 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme gruplarından alınan kan serumları ayrılmış ve uygun cihaz ve kitler ile üretici firmalar tarafından önerilen protokoller takip edilerek ölçümler gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda bazı biyokimyasal parametreler (sodyum, potasyum, klor, kalsiyum, HbA1c, glukoz) ve bazı hormonlar (vitamin D, parathormon, kortizol, FT3, FT4 ve TSH) ölçülmüş ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Hasta ve kontrol gruplarında gerçekleştirilen ölçüm sonuçları hem toplam hem de cinsiyete bağlı olarak değerlendirildiğinde; kan serumlarındaki 'glukoz, HbA1C ve kortizol' düzeyleri'nin hastalarda önemli oranda yüksek olduğu, 'vitamin-D düzeyleri'nin hastalarda kontrollere göre önemli oranda düşük olduğu ve 'TSH, FT4 ve FT3' düzeylerinin hasta ve kontrol grupları arasında farklı olmadığı belirlenmiştir. Sonuçlarımız hem toplam hem de cinsiyete bağlı olarak değerlendirildiğinde 'PTH düzeyleri'nin toplamda önemli ve kadın hastalarda çok önemli oranda yüksek olduğu, erkek hastalarda ise önemsiz olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan 'kalsiyum, sodyum ve potasyum düzeyleri'nin hasta ve kontrol grupları arasında farklı olmadığı, bununla birlikte 'klor düzeyleri'nin hastalarda değişen oranlarda yüksek olduğu belirlenmiştir. Hasta erkek ve kadınlarda hormon ve elektrolit düzeylerindeki farklılıkların cinsiyete bağlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the relationship between serum hormone levels and some blood parameters in men and women with high blood glucose levels and patients with diabetes mellitus. Our research was conducted with volunteers who applied to Kafkas University, Health Research and Application Center, Emergency Department for various reasons. The research was carried out with a total of 68 volunteers (34 men and 34 women) between the ages of 50 and 65 years. The serum samples were separated from blood samples obtained from the groups and the measurements were performed by following the protocols recommended by the manufacturers and by appropriate devices and kits. In this study, some biochemical parameters (sodium, potassium, chloride, calcium, HbA1c, and glucose) and some hormones (vitamin D, parathormone, cortisol, fT3, fT4, and TSH) were measured and the results were compared statistically. When the results of the measurements performed in the patient and control groups were evaluated both totally and according to gender; it was identified that serum glucose, HbA1C, and cortisol levels were significantly higher in patients, that vitamin D levels were significantly lower in patients as compared to that of controls, and that TSH, fT4, and fT3 levels were not different between patients and controls. When our results were evaluated both totally and according to gender; PTH levels were found to be significantly high in total, very significantly high in female patients, but not significant in male patients. On the other hand, it was determined that calcium, sodium, and potassium levels were not different between the patient and control groups, but the chloride levels were higher at varying rates in the patient group. It was concluded that the differences in hormone and electrolyte levels in men and women patients may be related to gender.