Taşınabilir uyku testi cihazlarının doğrululuğunun uyku laboratuvarında kullanılan polisomnografik ile karşılaştırılması
Comparison of accuracy of portable sleep testing devices with polysomnography used in sleep laboratory: home sleep test and polysomnographic analysis
  1. Tez No: 603910
  2. Yazar: GÜLCAN YAVUZ SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER HASAN ALİ SAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Solunumsal uyku bozukluğunun ve uyku bozukluğuyla ilişkili artan obezite oranlarının daha fazla farkedilmesi uyku çalışmaları için talebi artırdı. Taşınabilir cihazları kullanarak yapılan uyku testi, teşhis işlemini hızlandırabilir ve uyku laboratuarında uygulanan polisomnografiyle ilgili maliyetleri düşürebilir. EUT ile hastanın kendi alıştığı ortamda değerlendirme avantajı sağlanır. Bu sebeble çalışmamızda laboratuarda yapılan polisomnografik uyku teste kıyasla taşınabilir uyku testinin (evde uyku testi) tanısal doğruluğunu değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya OUAS ön tanısı ile başvurup, EUT ve PSG yapılan 28 hasta dahil edildi. Elde edilen tüm verilerin istatistiksel analizinde Willcoxon testi, Pearson Ki-Kare testi kullanıldı. Çalışmamızda PSG ve EUT sonuçlarından AHİ, RDİ, REM süresi yüzdesi, minimum saturasyon, ortalama desaturasyon indeksi, ortalama oksijen saturasyonu, sırt üstü-yüz üstü-sol yan- sağ yan pozisyonlarının süreleri, yüzdeleri ve AHİ düzeylerini karşılaştırdık. Sonuç olarak; polisomnografi altın standart bir tanısal test kabul edilmesine rağmen son zamanlarda başvuru sayısının artmasıyla sıra bekleme süresi uzamıştır. Bizim çalışmamızda ve daha önceki çalışmalarda da gösterildiği gibi OUAS tanısı için PSG ye alternatif olarak EUT kullanılabilir. Bu sayede titrasyon öncesi PSG yerine EUT ile tanı konulup iki defa PSG yapılmasının önüne geçilebilir ve hem hastaların bekleme süreleri azalır hem de laboratuar imkanlarının boşa harcanması önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Increased obesity rates associated with respiratory distress and sleep disturbance increased the demand for sleep studies. Sleep testing performed by portable devices may speed up the diagnostic procedures and reduce the costs associated with polysomnography in the sleep laboratories. With the help of HST, the patients would be able to evaluate the test in their comfort zone. For this reason, we have aimed on evaluating the acuracy of the diagnoses given by the portable sleep testing (home sleep testing) in comparison with the polysomnographic sleep tests performed in the laboratory in this study. The study included 28 patients who underwent through HST and PSG with the early diagnosis of OSAS. Wilcoxon signed-rank test and Pearson's chi-square test were used for statistical analysis of all data. In this tests, we have checked the levels of AHI, RDI, REM duration; minimum saturation, average desaturation index, average oxygen saturation, back-up-toleft side-right side positions duration, percentages, and AHI levels from the PSG and HST results. As a result, although polysomnography was known as the gold standard diagnostic test, the waiting period as extended due to the increase in the number of applications. HST may be used as an alternative to PSG for the diagnosis of OSAS, as shown in our study and previous studies. In this way, pre-titration can be diagnosed with HST; this would help us avoide performing the PSG twice and by doing so, we can lessen the waiting period of patients and wasting sources of the laboratory facilities can be prevented.