İzmir'deki Arjantin tango dansı eğitmenlerinin ve dansçılarının dans kavramına yönelik metaforik algılarının çözümlenmesi
The analyzing of methodoric perceptions of the argentina tango dance trainers and dancers in Izmir for dance concept
  1. Tez No: 603913
  2. Yazar: ZÜLEYHA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma dansın dansı icra edenlerce nasıl algılandığı, dansın onlar için ne ifade ettiğini, dansın insan hayatındaki konumunu ve önemini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmanın evrenini Türkiye Dans Sporları Federasyonuna bağlı Arjantin Tango branşındaki dans eğitmenleri ve dansçılar, örneklemini ise İzmir İli sınırları içerisinde Arjantin Tango dansı paydaşları oluşturmaktadır (n=114). Çalışma 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı bahar döneminde (Mart-Nisan aylarında) İzmir İli sınırları içerisinde ki Arjantin Tango dansı ile ilgilenen 123 katılımcı ile uygulanmış ve gönüllülük esasına göre yapılmıştır. Ancak elde edilen verilerin 9 tanesi eksik bilgi ve okunamama gibi nedenlerle kullanılamamıştır. Çalışmaya 61'i kadın, 53'ü erkek olmak üzere 114 katılımcıdan elde edilen etkinlik kâğıdı dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan dans eğitmenleri ve dansçıların dans kavramına ilişkin sahip oldukları zihinsel imgeleri ortaya çıkarmak amacıyla araştırmacılar tarafından geliştirilen bir ölçek formu oluşturulmuştur. Bu araştırmanın amacı doğrultusunda, katılımcıların anlam dünyasına ulaşmak için oluşturulan formun ilk kısmında katılımcıların“Dans . . . gibidir; çünkü . . .”cümlesini tek bir zihinsel imge (ya da metafor) üzerinde yoğunlaşarak tamamlaması istenmiştir. Bu araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi için“içerik analizi”tekniği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, en sık kullanılan metafor kategorisi ''duygusal'' (f=24, %21,1) en az kullanılan metafor ise, ''sosyalleşme'' ve ''Evrensel'' (sırasıyla, f=3, %2,6 f=3, %2,6) metaforları olmuştur. En fazla metafor 21 defa kullanılan ''Hayat'' Metaforuna Aittir. Sonuçlar: Sonuç olarak tüm metaforik kavramları bir arada değerlendirdiğimizde, dansın insanları duygusal olarak mutlu ettiği, bireylerin hayatlarında farkında olarak ya da olmayarak eksikliğini hissettikleri tüm olguları dans aracılıyla tamamlamaya çalıştıklarını, dansın insanların üzerinde iyileştirici bir gücü olduğunu ve bununda ötesinde bir anlam arayış aracı olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların dans etme amaçlarının aslında seçtikleri metaforik kavramlar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to uncover how dance is understood by the composers, what it means to them, its position and importance in their lives. Instruments and Methodology: Universe of this study is composed of the instructers and dancers of the Argentina tango branch of the Turkish Dancing Sports Federation, sampling is composed of the dancing partners who are located in Izmir city borders. (n=114) Study took place by voluntary involvement of 123 Argentina tango composers based in Izmir city in spring term ( march-april period) of 2018-19 educational year. However, 9 of the results could not be used due to incomplete or unreadable data. Study includes 114 activity document from 61 female and 53 male participants. A measurement form has been developed by the researchers in order to find out the mental imageries of the dancing instructers and dancers related to the concept of dance. In direction of this study's aim, in the initial section of the form which is developed to reach the participants' conceptual world, it is requested that they complete“Dancing is like ................; because.............”by focusing on one single mental imagery (or a metaphor) In order to evaluate the data from this study,“content analysis”method has been accomplished. Findings: As per results of the study, most frequently used metaphor category is“emotional”(f=24, 21,1%), least used metaphors are“socialising”and“global”(in order, f=3, 2,6% f=3, 2,6%) The most used metaphor is“Life”which was used for 21 times. Result: As a result of evaluating all metaphoric concepts together, it is identified that dancing makes people emotionally happy, individuals by dancing try to fullfill all their life cases which they conciously or unconciously feel lack of, dancing has a healing power on people and more than all it is a meaning quest element. It is observed that the aims of the participants while dancing are in actual fact the metaphoric concepts they had selected.