Küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ekonomilerde sağlık harcamaları finansmanı
Globali̇zati̇on process i̇n emergi̇ng economi̇es health expendi̇ture fi̇nance
- Tez No: 421672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sağlık ekonomisi, ekonominin bir alt dalı olup günümüzde gittikçe önemi artan bir alandır. Ekonominin alt dalı olması sağlık hizmetlerinin iktisadiliği yönünü ortaya çıkarmaktadır. Bu çerçevede dünya sağlık harcamaları da sağlık ekonomisi göstergeleri çizgisinde şekillendirilmektedir. Sağlık harcamalarının yanı sıra finansman kaynakları ve yöntemleri de ülkelerin öncelikli konuları arasında yer almaktadır. Ülkelerin sağlık harcamalarına ayırdıkları bütçe aynı zamanda gelişmişlik düzeyini gösterdiğinden küreselleşme ile rekabet halinde olan küresel ekonomiler sağlık sektörüne önem vermektedirler. Bu amaçla yapmış olduğumuz çalışmada; küreselleşme sürecinde gelişmekte olan 12 ülkenin (Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Güney Afrika, Macaristan, Meksika, Polonya, Romanya, Rusya, Türkiye, Şili) 15 yıllık (1998-2013) süreçte, ekonomilerinde ki sağlık harcamaları finansmanları değerlendirilmeye, kişi başına toplam sağlık harcamaları, kişi başına gayri safi yurtiçi hâsıla oranları, finansal açıklıkları, şehirleşme, enflasyon verilerini inceleyerek ve karşılaştırmalar yaparak sağlık harcamalarında ki finansman yolları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health economics is a sub-branch of the economy and a field of which importance is increasing nowadays. Since it is a sub-branch of the economy it reveals the economical aspect of health services. In this context, the world health care spending are being shaped along the line of health economy indicators. Besides health expenditures financing sources and methods are also among the prior issues of the countries. Country of the budget earmarked for health spending at the same time it indicates the development level of the global economy which is in competition with globalization they give importance to the health sector. The work we have done for this purpose; emerging in the globalization process, 12 countries (Argentina, Brazil, Bulgaria, Czech Republic, South Africa, Hungary, Mexico, Poland, Romania, Russia, Turkey, Chile) of the 15-year (1998- 2013) period, the economy of the health expenditure finance their assessment, total health expenditure per capita gross domestic product ratio per capita, financial openness and urbanization, in examining the inflation data and comparisons by health spending the funding system has been uncovered.