İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde stratejik insan kaynakları yönetiminin kurumsal iletişim, örgütsel bağlılık ve örgütsel performansa etkisi
The impact of strategic human resources management on organizational communication, organizational commitment and organizational performance in İstanbul Youth and Sports provincial directorate
- Tez No: 603919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Örgütlerin amaçladıkları hedeflere ulaşmasında insan kaynakları yönetimini stratejik planlarla ilişkilendirmesi neticesinde ortaya çıkan Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi, örgütün rekabet üstünlüğü sağlamasında ve çağa ayak uydurmasında oldukça önemlidir. Stratejik insan kaynakları yönetimi, yatay ve dikey uyumla örgüt içerisinde ortaya çıkar. Yatay uyum insan kaynakları yönetimi uygulamalarının birbirini destekleyecek şekilde olmasıdır. Dikey uyum ise insan kaynakları uygulamalarının örgüt stratejileri ile bütünleşmesidir. Bir örgütteki çalışanlar iletişim yolu ile duygularını ve düşüncelerini paylaşmaya devam ederler. İletişim yeri ve boyutu, iş ortamında ise örgütsel iletişim adını alır. Örgütteki çalışanların kendi aralarında ve hiyerarşik olarak astları ve üstleri ile olan iletişimi örgütün verimli ve yüksek performanslı çalışması açısından oldukça önemlidir. Örgüt çalışanlarının örgütte kalma isteği olarak tanımlanan örgütsel bağlılık, çalışanların bu bağlılık seviyesinin artmasıyla örgüt stratejilerini ve hedeflerini benimsemesi ile istenilen noktaya ulaşır. Örgütsel performans, her örgütün rekabetçi gücünün göstergesidir. Örgütün belirlediği hedeflerin ne kadarını başardığını, örgütün nerden nereye geldiğini gösteren bir yol haritasıdır. Örgütsel performansın ölçülmesinde tam bir görüş birliği olmasa da uygulanan bazı metotlar vardır. Örgüt performansı, örgütün hedeflere ulaşma durumunu yani başarı düzeyini ifade eder. Performans ölçümü sonunda elde edilen veriler stratejik başarıda önemsenen göstergeler olduğundan dolayı, stratejik karar alma sürecinde kullanılan önemli bulgulardır. Stratejik karar alma süreci, örgütlerin rekabet ortamında nasıl avantaj elde edip, ayakta duracaklarının, hangi yollar ve alternatif yolların kullanılacağı ve örgütün hangi araç ve gereçlerin kullanılacağı gibi konuların değerlendirilip gözden geçirilmesi sürecidir. Ancak strateji ile performans arasında temel bir fark vardır. Strateji gelecekle ilgilidir. Performans ise geçmiş dönemlerdeki uygulamaların başarısının göstergesidir İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 39 ilçede tesisleri ile İstanbul halkına spor hizmeti vermektedir. Çocukların sporla tanışması ve bu tesislerde spora devam etmelerinin yanında yetişkinlerinde sağlıklarını korumak amacıyla il müdürlüğüne ait tesisleri kullanması halk için büyük katkı yapmaktadır. Ülke nüfusunun önemli bir bölümünün İstanbul ilinde olması ve Spor Bakanlığının en fazla personelinin olduğu il müdürlüğü olmasından dolayı stratejik insan kaynakları yönetiminin uygulanmasının örgütsel iletişim, örgütsel bağlılık ve örgütsel performans açısından büyük önemi vardır. Araştırmanın amacı, İstanbul Gençlik ve spor İl müdürlüğünde Stratejik İKY'nin örgütsel iletişime, örgütsel performansa ve örgütsel bağlılığa etkisini saptamak, değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu tez çalışmasında İKY, SİKY, örgütsel iletişim, örgütsel bağlılık ve örgütsel performans gibi değişkenlerin örgütteki algılanışının spss analizi ile yüzde değerlerini ve standart sapmalarını çıkarılarak ve değişkenlerin aralarındaki ilişkiler saptanarak, örgütteki bu değişkenlerin yapısal modeli ortaya çıkarılmıştır. Analizlerde SPSS 24.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Veriler analiz edilirken demografik faktörlerde frekans ve yüzdelik dilimleri hesaplanmıştır. insan kaynakları yönetimi, stratejik insan kaynakları, örgütsel iletişim, kurumsal performans ve örgütsel bağlılık bölümleri soruları analiz edilirken de ortalamalar ve standart sapmalar alınmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin faktör analizi yapılmış, Değişkenlerin alt boyutlarını belirleyebilmek amacıyla SPSS'de varimax döndürmesi kullanılarak keşifsel (açıklayıcı) faktör iç tutarlılık analizleri uygulanmıştır. Her araştıma ölçeği ayrı ayrı olmak üzere faktör analizinden geçirilmiş ve güvenirlikleri Cronbach Alpha değerleri ile test edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiye pearson kolerasyon katsayısı ve regresyon analizi ile bakılmıştır. Değişkenler arası regresyon analizi yapılmış, örgütsel performansın alt boyutlarının diğer değişkenlerin alt boyutlarıyla olan ilişkisine lojistik regresyon ile bakılmıştır. Sobel testi yapılarak değişkenlerin aracılık durumuna bakılmıştır. Amos programı ile değişkenler arasındaki ilişki modeli ve değişkenlerin aralarındaki uyum belirlenmiştir. İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve 39 İlçe Müdürlüğünde bulunan personellere anket çalışması uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminin örgütsel bağlılığı ve örgütsel performansı pozitif yönde etkilediği, örgütsel iletişim ve İKY ile de pozitif anlamda ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel iletişimin örgütsel performansa ve örgütsel bağlılığa pozitif yönde anlamlı etkisi tespit edilmiştir. İKY'nin örgütsel performansa pozitif yönde anlamlı etkisi bulunurken örgütsel bağlılığa herhangi bir etkisi bulunamamıştır. Araştırmamız çerçevesinde İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde (GSİM) stratejik insan kaynakları, insan kaynakları, örgütsel iletişim, örgütsel bağlılık ve örgütsel performans gibi örgüt için hayati önem taşıyan unsurların daha verimli olabilmesi adına öneriler sunulmuştur. YEM modeli ile de test edilerek desteklenen model hem araştırma yapılan kurum için hem de diğer örgütler için örnek model olarak kullanılabilir. Ayrıca yapılan bu çalışmaya liyakat ve benzeri değişkenler eklenerek daha farklı bir model oluşturulabilir ve daha değişik sonuçlara ulaşılabilir. Sonuç olarak tüm bu değişkenlerin örgüt içinde geliştirilmesiyle kurum, personel ve vatandaş üçgeninde olumlu gelişmeler sağlayacak olup, stratejik insan kaynakları uygulamalarının ve örgütsel iletişimin daha etkin uygulanmasıyla örgütsel performans ve örgütsel bağlılık da artacaktır.
Özet (Çeviri)
Strategic Human Resources Management, which emerged as a result of organizations associating human resources management with strategic plans in achieving the goals they aim at, is very important in ensuring the competitive advantage of the organization and keeping up with the era. Strategic human resources management emerges in the organization with horizontal and vertical harmony. Horizontal adaptation is that human resources management practices support each other. Vertical integration is the integration of human resources practices with organizational strategies. Employees in an organization continue to communicate, share feelings and ideas. The place and size of communication, and in the working environment, this is called organizational communication. The communication of the employees in the organization and their hierarchical subordinates and superiors is very important for the efficient and high performance of the organization. Organizational commitment, which is defined as the desire of the employees of the organization to stay in the organization, reaches to the desired point with the adoption of the organizational strategies and goals with the increase of this level of commitment of employees. Organizational performance is an indicator of the competitive power of each organization. It is a road map that shows how much the organization has achieved its goals and where it came from. Although there is no consensus in measuring organizational performance, there are some methods applied. Organizational performance refers to the level of achievement of the organization's objectives. Since the data obtained at the end of the performance measurement are indicators that are considered important in strategic success, they are important findings used in the strategic decision making process. The strategic decision-making process is the process of evaluating and reviewing the ways in which organizations gain and gain advantage in the competitive environment, which paths and alternative means will be used and which tools and equipment will be used. However, there is a fundamental difference between strategy and performance. The strategy is about the future. Performance is an indicator of the success of past applications. Istanbul Provincial Directorate of Youth and Sports provides sports services to the people of Istanbul with its facilities in 39 districts. In addition to the sports and children's attendance to these facilities, the use of the facilities of the provincial directorate in order to protect their health in their adults makes a great contribution to the public. Since a significant portion of the country's population is in the province of Istanbul and the Ministry of Sport has the highest number of personnel, the implementation of strategic human resources management has a great importance in terms of organizational communication, organizational commitment and organizational performance. The aim of the study is to determine the effect of Strategic HRM on organizational communication, organizational performance and organizational commitment in Istanbul Youth and Sports Provincial Directorate and to determine the relationship between variables. In this thesis, the structural model of these variables has been revealed by subtracting the percentage values and standard deviations by the SPSS analysis of variables such as HRM, Strategic HRM, organizational communication, organizational commitment and organizational performance. SPSS 24.0 was used for statistical analysis. In analyzing the data, frequency and percentage of the demographic factors were calculated. While analyzing the questions of human resources management, strategic human resources, organizational communication, organizational performance and organizational commitment, averages and standard deviations were taken. In order to determine the sub-dimensions of the variables, exploratory (internal) factor internal consistency analyzes were applied by using varimax rotation in SPSS. Each study scale was analyzed separately and the reliability was tested with Cronbach Alpha values. Pearson correlation coefficient and regression analysis were used to investigate the relationship between variables. A regression analysis was performed between variables. The relationship between the sub-dimensions of organizational performance and sub-dimensions of other variables was analyzed by logistic regression. The Sobel test was used to investigate the mediation of the variables. The relationship between the variables and the relationship between the Amos program and the variables were determined. A questionnaire was applied to the staff of Istanbul Provincial Directorate of Youth and Sports and 39 District Directorate. As a result of the analyzes, it was determined that Strategic Human Resources Management positively affected organizational commitment and organizational performance, and positively related to organizational communication and HRM. The positive effect of organizational communication on organizational performance and organizational commitment has been determined. While HRM has a positive effect on organizational performance, it has not been found any effect on organizational commitment. In the framework of our research, the following recommendations were presented in order to be more efficient in the elements that are vital for the organization such as strategic human resources, human resources, organizational communication, organizational commitment and organizational performance. The model supported by the structural equation model (SEM) model can be used as a model model for both the research institution and other organizations. In addition, a different model can be created by adding merit and similar variables to this study. As a result, all these variables are likely to be positive in the organization, contents, institutions, personnel and citizen triangle, and the existing human resources practices and organizational communication will be more effective, and organizational performance and organizational commitment will increase.