Bağımsız denetimde kanıtların toplanmasında iç kontrolün etkisi: Bir araştırma
The effect of internal control in collecting evidence in independent auditing: A research
- Tez No: 603928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İç kontrol, işletmelerin amaçlarına ve yönetim tarafından belirlenen hedeflere ulaşmada, işletmelerin varlıklarının ve kaynaklarının korunması, finansal kayıtların doğru ve eksiksiz olarak tutulması, bilgilerin güvenilir bir şekilde ve zamanında sunulması için işletme tarafından gerçekleştirilen organizasyon, süreç ve diğer kontroller bütününden oluşmaktadır. Denetçi, bağımsız denetim sürecinde elde etmiş olduğu tüm bulguları kanıt niteliği altında toplayarak rapor oluştururken iç kontrol sisteminden yararlanmaktadır. Bu çalışmada, bağımsız denetim, iç kontrol sistemi ve bağımsız denetim kanıtları ayrıntılı olarak incelendikten sonra bağımsız denetim esnasında toplanan denetim kanıtlarının iç kontrol sisteminden ne kadar etkilendiğinin önemi vurgulanmıştır. Yapılan anket çalışması ile bağımsız denetçilerin yapmış olduğu denetimler sırasında toplamış oldukları kanıtlar, uyguladıkları denetim teknikleri ve iç kontrol sisteminin çalışmalarındaki yeri ve önemi tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bağımsız denetimde denetim kanıtlarının toplarken iç kontrol isteminin etkin ve güvenilir olması gerektiği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal control comprises of organization, management, process and other sets of control to protect the assets and resources of corporations, to keep the records correctly and completely, to present financial information reliably and timely in reaching the goals of the organization and targets defined by the management. The auditor utilizes the internal control system while he/she prepares his/her report by collecting all the findings as an evidence during independent audit process. In this study, the importance of internal control system on audit evidence acquired during independent audit process is emphasized after the independent audit, internal control and independent audit evidences are examined in detail. By the questionnaires applied, the evidence collected by auditors during the independent audit process, the audit techniques applied and the importance of internal control system are revealed. As a result, it is concluded that the internal control system should be efficient and reliable while collecting the audit evidence during the independent audit process.