Ortak velayet
Joint custody
- Tez No: 603929
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızın konusu, evlilik birliğinin boşanma ile sona ermesinden sonra ve evlilik dışı birliktelikte ortak velayetin, Türk hukuk sistemindeki yerine ilişkindir. Hukuki niteliği gereği mutlak nitelikte bir hak olan velayet hakkı kapsamında anne baba, çocuk üzerinde hem hak hem de yükümlülüklere sahiptir. Bu kapsamda anne baba, çocuğun kişi varlığı ve malvarlığı üzerinde haklara sahip olmakla birlikte çocuğu temsil etmekle de yükümlüdür. Evlilik birliği içerisinde velayeti birlikte kullanan anne babanın, evlilik birliğinin boşanma ile sona ermesinden sonra ya da evlilik dışı birliktelikte velayeti nasıl kullanacağına ilişkin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda kesin bir düzenleme yer almamaktadır. Birçok hukuk sisteminde, evliliğin boşanma ile sona ermesinden sonra ya da evlilik dışı birliktelikte, ortak velayetin kural, tek başına velayetin ise istisna olduğuna ilişkin yapılan düzenlemeler, Türk hukuk sisteminde de uygulamada değişikliğe gidilmesine yol açmıştır. Dolayısıyla, doktrinde ortak velayetin mümkün olup olmadığına ilişkin tartışmalar yerini, ortak velayetin kural mı istisna mı olduğuna bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is related to the place of joint custody in the Turkish legal system after the marriage union ends with divorce and out of wedlock union. Parents have both rights and obligations on the child within the scope of custody right, which is an absolute right due to its legal nature. In this context, parents have rights over the child's assets and estate, but are also obliged to represent the child. There is no definite regulation in the Turkish Civil Code, Law N: 4721 on how the parents use custody together in the marriage union or will use custody after the marriage union ends with divorce or out of wedlock union. In many jurisdictions, after the marriage ended with divorce or out of wedlock union, the regulations on joint custody as a rule and sole custody as an exception also led to changes in the Turkish legal system in practice. Thereby, the debate on whether joint custody is possible in the doctrine has been replaced by whether joint custody is a rule or an exception.