Akut/kronik fiziksel travmalı olguların dijital kızılötesi termal kamera ile değerlendirilmesi ve elde edilen bulguların travma ile nedensellik bağının incelenmesi
Evaluation of cases with acute / chronic physical trauma by digital infrared thermal camera and investigation of causal link between findings and trauma history
  1. Tez No: 603991
  2. Yazar: RASİME TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ARICAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dijital kızılötesi termografik görüntüleme (DITI), vücuttaki sıcaklık dağılımının görüntülenmesine olanak sağlayan, klinik uygulamalarda birçok hastalık için tanı ve tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesinde uzun süredir kullanılan noninvaziv bir yöntemdir. Adli tıp pratiğinde, fiziksel travma öyküsü bulunan olgularda nedensellik bağı değerlendirmelerinde olguların geç başvurması, uygulanan fiziksel şiddetin üzerinden uzun zaman geçmesi, meydana gelen yaralanmaların iyileşmesi vb. nedenlerle güçlük yaşanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, akut ve kronik fiziksel travmalı olgularda şiddete maruz kalan bölgeler ile ağrılı bölgelerin dijital kızılötesi termal kamera ile görüntülenmesi sonucu elde edilen bulguların, nedensellik ilişkisinin aydınlatılmasında katkısı ve yöntemin uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Polikliniği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na başvuran, erken/geç dönem travma öyküsü bulunan olgular dahil edilmiş ve Ağustos 2018– Nisan 2019 tarihleri arasında bu birimlere başvuran 60 travmalı olgu ile 30 kontrol grubu olgunun verileri değerlendirilmiştir. Travma Grubu ve Kontrol Grubu olgularının her birinin FLIR T540 termal kamera ile tüm vücut termal görüntüleri alınmış, vücut 19 ayrı bölgeye ayrılarak her bir bölge için sağ sol taraf ayna görüntüsü üzerinden sıcaklık hesaplamaları yapılmıştır. Sonuç olarak bir bölge hariç diğer tüm bölgelerde travma varlığı ile sıcaklık farkları arasında anlamlı fark saptanmıştır. Sıcaklık farkı ile ağrı arasındaki ilişki incelendiğinde; olguların ağrı tanımladıkları tüm bölgelerde sıcaklık açısından anlamlı farklılık saptanmıştır. Son 6 ay içerisinde travmaya maruz kalmış olanlarda yüksek oranlarda duyarlılık ve özgüllük tespit edilmiştir. Bulgular, DITI'nin travmanın belirlenmesinde, dolayısıyla öykü ile birlikte değerlendirildiğinde nedenselliğin aydınlatılmasında ek bir tanı aracı olarak kullanılabileceği düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital infrared thermographic imaging (DITI) is a noninvasive method that has been used for a long time to visualize the temperature of the body through the skin, for diagnostic purposes and to evaluate the effectiveness of treatment in clinic. In the practice of forensic medicine, in cases of physical trauma, to determine the causality between trauma and injuries may be complicated either a long time after being subjected to physical violence, or healing of the injuries etc. The aim of this study is to research whether the findings obtained by imaging of the areas of trauma and painful regions with digital infrared thermal camera can contribute to clarify the causality relationship in whom exposed to acute or chronic physical trauma and the feasibility of the method. We included 60 patients who applied to Istanbul Medical Faculty Forensic Medicine Department and the Human Rights Foundation of Turkey with an early/late term physical trauma history and 30 controls to this study. Data obtained from trauma cases and control group were evaluated between August 2018 and April 2019. The whole body thermal images of each case were taken with the FLIR T540 thermal camera. Then body was divided into 19 different regions and temperature calculations were made based on the temperature difference between the right and left side of each region. As a result, a significant difference in temperature was found between the traumatized and non-traumatized areas in all regions but one. In addition there was a significant difference in temperature in all regions where pain was described. The sensitivity and specificity of the method were high among patients who had been subjected to trauma in the last 6 months. The findings suggest that DITI can be used as an additional diagnostic tool in the determination of trauma, and therefore in the assessment of causality when evaluated with history.