Nikotin tercih eden sıçan soylarında nikotin yoksunluğunun sukroz tercihine etkisi
Effects of nicotine withdrawal on sucrose preference in nicotine preferring rat lines
  1. Tez No: 603994
  2. Yazar: AYLİN ZİNDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bağımlılığın ortaya çıkışında, yoksunluk ile tetiklenen stres yanıtı ve negatif afekt önemli rol oynamaktadır. Pek çok yayında nikotin bağımlılığının gelişiminde çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörlerin de önemi vurgulanmaktadır. İnsanda sigaraya başlama, sigara içimin sürdürülmesi, yoksunluk bulguları ve sigaranın bırakılmasındaki başarı düzeyi gibi nikotin bağımlılığı ile ilişkili özelliklerin herediter geçiş gösterebildiği bildirilmektedir. Ege Üniversitesi, Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde seçici tohumlama yöntemi kullanarak, nikotini suya tercih eden ve bu davranışı bir sonraki jenerasyona aktarabilen özel bir sıçan soyu üretilmişti. Gerçekleştirdiğimiz bu tez çalışmasında, nikotini tercih eden (NT) sıçan soyunda nikotin yoksunluğunun duygu-durum üzerine etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Araştırma 4 deney grubu ile (n = 12) yapılmıştır: Kontrol Erkek (KE), Kontrol Dişi (KD), NT soy Erkek (NTE), NT soy Dişi (NTD). Tüm deney gruplarına yedi gün oral sukroz tercihi testi (STT) uygulandıktan sonra sekiz hafta zorlu oral nikotin (50 g/ml) verilmiştir. Ardından on günlük nikotin yoksunluğu sırasında STT tekrarlanmıştır. Grupların sukroz tüketim miktarları arasındaki farkların istatistiksel analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Bazal ve yoksunluk sukroz tüketimi verilerinin karşılaştırmasında nikotin, yoksunluğu (p = 0,042), gün (p  0,001), soy (p  0,001) ve cinsiyet (p  0,001) açısından farklar bulunmuştur. Soy ile cinsiyet (p  0,001), soy ile nikotin yoksunluğu (p = 0,039) etkileşimleri saptanmıştır. Bazal ve yoksunluk durumunda KD'ler diğer gruplardan daha fazla sukroz tüketmiştir. Yoksunlukta sukroz tüketiminin tüm gruplarda azalması anhedoninin geliştiğini göstermiştir. Bazal ve yoksunluk durumunda kontrol grupları arasında belirgin cinsiyet farkı bulunmuştur. NT grupta bazal durumda cinsiyet farkı yokken yoksunlukta cinsiyet farkı gelişmiştir. Bazal durumla karşılaştırıldığında, IV yoksunlukta hedoni seviyesinde en belirgin düşüş KD'lerde gözlenmiştir. KD'ler yoksunluğun birinci gününden itibaren anhedonik iken KE'lerde yoksunluğun birinci gününde anhedoni gözlenmemiştir. NTD'ler hem bazal şartlarda hem de yoksunlukta KD'lerden daha az sukroz tüketmişlerdir. Bu durum NTD'lerin KD'lerden daha çok anhedoni yaşadıklarına işaret etmektedir Erkek gruplarında hem bazal hem de yoksunluk durumunda benzer düzeyde anhedoni saptanmıştır. NT sıçanlarda kontrollere oranla cinsiyet farkı azalmış, dişiler erkeklere benzer davranış sergilemiştir. Yoksunluğun birinci günü 1., 2., 4., 6. ve 24. saatlerde alınan sukroz tüketimi verileri değerlendirilmesinde soy (p = 0,031) ve cinsiyetin (p < 0,001) anlamlı farklılığa yol açtığı ayrıca saatler ile soy, saatler ile cinsiyet ve saatler, soy ile cinsiyet arasında p < 0,001 düzeyinde etkileşim olduğu saptanmıştır. Sukroz tercihleri verileri değerlendirilmesinde ise saatler (p < 0,001) açısından anlamlı fark bulunmuştur ayrıca saatler ile soy arasında etkileşim olduğu saptanmıştır. Yoksunlukta, KD grubu KE grubuna oranla daha erken anhedoni geliştirmiş ve hedonik seviyeleri daha şiddetli düşüş göstermiştir. Bu sonuç, sigara tiryakisi kadınların erkeklere oranla nikotine daha bağımlı olduğunu ve sigarayı bırakmakta daha çok zorlandığını gösteren diğer çalışma sonuçları ile uyumlu bulunmuştur. NTD grubu, KD grubuna göre nikotin yoksunluğu sırasında daha fazla anhedoni göstermiştir. Ancak NT grupları arasında anlamlı cinsiyet farkı bulunmamıştır. NT sıçan soyunda yoksunlukta gözlenen bu negatif duygu-durum nikotin bağımlılığının gelişimine önemli bir katkı veriyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Stress response and negative affect induced by withdrawal plays important roles in the development of drug addiction. In our laboratory, a nicotine-preferring (NP) rat line has been generated using selective breeding method. In this study, we aimed to reveal the regulatory effect of inherited genetic background on nicotine withdrawal-induced negative affect. Therefore, we studied the differences in basal and withdrawal induced- anhedonia between NP rat lines and their controls. This study involved 4 groups (n = 12): Control Males (CM), Females (CF), NP Males (NPM), and Females (NPF). In all groups, sucrose preference test was performed for seven days, followed by forced oral nicotine (50 g/ml) administration for eight weeks. Sucrose preference was repeated during withdrawal which lasted ten days. Data were analyzed using SPSS statistics software. When basal and withdrawal data were compared for sucrose consumption, there were effects of withdrawal (p = 0.042), days (p  0.001), line (p  0.001) and sex (p  0.001). Also, there were line and sex (p  0.001) and line and withdrawal (p = 0.039) interactions. CF, compared to other groups, consumed more sucrose during basal and withdrawal conditions. In withdrawal, attenuated sucrose consumption in all groups indicated anhedonia. There was significant sex difference in basal and withdrawal sucrose consumption between control groups. In NP groups, there was no sex difference in basal sucrose consumption while a sex difference has shown during withdrawal. Compared to basal status, the most significant decrease in hedonic level was observed in CFs. While CFs were anhedonic from the first day of withdrawal, anhedonia was not observed on the first day of withdrawal in CMs. NPFs consumed less sucrose than CF in both basal conditions and withdrawal. This indicates that NPFs experience more VI anhedonia than CFs. The sex difference in NP rats was decreased compared to controls and females showed similar behavior to males. There was a main effect of line (p = 0,031) and sex (p < 0,001) on hourly sucrose consumption data at 1st, 2nd, 4th, 6th and 24th hours on the first day of withdrawal. Additionally, there were line and sex, hours and line, hours and sex, hours, line and sex interactions. Also there was a main effect of hours (p < 0,001) on sucrose preference data and hours and line interaction. During withdrawal, CFs showed earlier anhedonia than CMs. CFs showed more severe hedonic attenuation than CMs. This result is similar with the studies that indicate women are more addict to nicotine than men. In sucrose consumption data NPFs showed more anhedonia than CFs during withdrawal. But there were no significant sex difference in NP rats. The negative affect shown in NP rat lines during withdrawal may contribute to the development of nicotine addiction.