XIX. yüzyılın önemli şahsiyetlerinden Yakup Han'ın hayatı, edebi kişiliği ve Tuhfetü'l-İhvân adlı eseri (İnceleme-tenkitli metin)
The life, literary personality and the work named as Tuhfetü'l-i̇hvân of Yakup Han one of most important figures of 19th century. (Examination- critical text)
  1. Tez No: 604031
  2. Yazar: FEYZA NUR KARAAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİT ÇALKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tez çalışması giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma“XIX. Yüzyılın Önemli Şahsiyetlerinden Yakup Han'ın Hayatı, Edebi Kişiliği ve Tuhfetü'l-İhvân Adlı Eseri”adını taşır. Bir müellifi ve eser(ler)ini tanıtmak için müellifin yaşadığı devir, bu devrin siyasi ekonomik şartlarının bilinmesi önemlidir. Bu nedenle çalışmanın giriş bölümünde, müellifin yaşadığı Doğu Türkistan coğrafyası ve bu coğrafyanın siyasi, edebi durumu üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının birinci bölümünde, Yakup Han'ın hayatı, eserleri ve edebi kişiliği ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise üzerine çalışılan“Tuhfetü'l-İhvân”adlı eser şekil ve muhteva açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde metin, transkripsiyon sistemi günümüz harflerine aktarılmıştır. Değerlendirme ve sonuç kısmında çalışmamızda elde edilen bulgulardan ve ulaşılan sonuçlardan bahsedilmiştir. Çalışmanın son kısmına sözlük ve kaynakların ardından“Tuhfetü'l-İhvân”adlı eserin nüshalarının tıpkıbasımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an introduction and three chapters. This work is named as the life, literary personality and the work named“The Life, Literary Personality and The Work Named as Tuhfetü'l-İhvân of Yakup Han one of most important figures of 19th century”In order to introduce an author and his work(s), it is important to know the political economic conditions of the period in which the author lived. So in the introduction part of the study, it is focused on the geography of East Turkistan where the author lived and the political, literal situation of this geography. Inthe first part of the thesis, the life, Works and literary personality of Seyyid Töre Yakup Han are discussed. As for the second part, the worknamed as“Tuhfetü'l-İhvân”which is being studied, is analysed in terms of form and content. In the third part, the transcription system of the text is transferred to today's letters. In the eveluation and conclusion part, the findings and the conclusions which are reached in our study are mentioned. The last part of the study, followed by dictionaries and references, involves the printing of copies of the book“Tuhfetü'l-İhvân.”