Din görevlilerinin mesleki yeterlilikleri ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kocaeli/İzmit örneği)
Examination of therelationship between professional competence and professional burnout of religious officials, example of Kocaeli/İzmit
  1. Tez No: 604033
  2. Yazar: ÖZLEM GÖN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Kamu Yönetimi, Religion, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Toplumumuzda dini konularda aydınlatma onlara sağlam ve doğru dini bilgiyi verme görevi, Diyanet İşleri Başkanlığına dolayısıyla da din görevlilerine aittir. Din görevlilerinin mesleki performanslarına etki eden faktörlerin araştırılması ve bu konuda önerilerin geliştirilmesi son derece önemlidir. Bu şekilde yapılan bilimsel araştırmalar ile din hizmetlerinin kalitesi artırılabilir. Bu araştırmada, din görevlilerinin mesleki yeterlilik ve tükenmişlik algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda anket yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Ölçme aracı olarak Mesleki Tükenmişlik ve Mesleki Yeterlik Envanterleri kullanılmıştır. Araştırmaya 128 din görevlisinin katılımı sağlanmıştır. Elde edilen verileri çözümlemek için korelasyon, regresyon, t testi ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, din görevlilerinin mesleki yeterlik algılarının yüksek düzeyde, mesleki tükenmişlik algılarının ise düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, çocuk sayısı, unvan, çalışma süresi, görev yapılan yer ve hizmet içi eğitimlere katılma durumu değişkenlerinin din görevlilerinin mesleki yeterlik ve tükenmişlik algıları üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Din görevlilerinin mesleki tükenmişlik algılarının mesleki yeterlilik algılarını negatif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The duty of enlightening our society on religious matters belongs to the Presidency of Religious Affairs. The Presidency carries out this duty with the religious officials. It is very important to investigate the factors affecting the professional performance of religious officials and to develop recommendations on this issue. In this way, the quality of religious services can be improved through scientific research. In this study, it was aimed to examine the professional competence and burnout perceptions of religious officials. For this purpose, data were obtained by survey method. Occupational Burnout and Occupational Competence Inventories were used as measurement instruments. 128 religious officials participated in the study. Correlation, regression, t test and ANOVA analysis were used to analyze the data. According to the results, it was found that the professional competence perceptions of the religious officials were high and the perceptions of professional burnout were low. The variables of gender, number of children, title, working time, place of service and participation in in-service trainings were found to have an effect on the professional competence and burnout perceptions of religious officials. It was determined that religious burnout perceptions negatively affected the perceptions of professional competence.