Investigation of reaction mechanism of epoxy resins with amide functional groups
Epoksi reçinelerin amit fonksiyonel grupları ile gerçekleşen reaksiyon mekanizmasının incelenmesi
- Tez No: 604084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Epoksi reçineler düşük soyulma, uygun yüksek sıcaklık performansı, kimyasal dayanıklılık ve çeşitli yüzeylere olan yapışma özellikleri nedeniyle birçok uygulamada kullanılmaktadır. Epoksi reçineler bu özelliklerini kürleşme reaksiyonu ile kazandığı belli seviyedeki çapraz bağlanma yoğunluğu ile sağlarlar. Kimyasal ve fiziksel özelliklerine bağlı olarak malzemeye karekteristik özellikler katan birçok sertleştirici mevcuttur. Elimizdeki bilgilere göre sertleştirici olarak amitler; amin, anhidrit ve asitler gibi diğer sertleştiricilere göre daha az kullanılmaktadır. İlginçtir ki, epoksitlerin genel olarak amitlerle reaksiyonu hakkında sadece birkaç rapor vardır. Dahası, amit ve epoksi reçineler ile gerçekleştirilen sınırlı sayıdaki bu çalışmalarda amit ve epoksi reçinelerin bu reaksiyonlara olan etkisi hakkındaki bilgi ise kürlenmiş ürün analizlerinin çözünürlük sorunu nedeni ile FTIR ile sınırlı kalmasından dolayı kısıtlıdır. Bu çalışmada çözünebilir madde sentezi ve onların çeşitli spektroskopik analizleri hedeflenmiş olup oluşan molekülün yapısı hakkındaki bu sonuçlara dayanarak muhtemel reaksiyon mekanizması hakkında fikir geliştirilmiştir. Ayrıca reaksiyonun uygun koşullarda gerçekleşmesi için sıcaklık ve ısıtma süresi belirlenmiştir. Tam çapraz bağlı yapı oluşumundan kaçınmak ve çözünürlüğü sağlamak için monomerik amit molekülleri kullanılmıştır. Aromatik ve alifatik yapı etkisini araştırmak için aromatik gurup içeren amit ve epoksi moleküllerinden de fadalanılmıştır. Ayrıca FTIR ve DSC'ye ek olarak, çözünürlüğü olan örneklerin 1H-NMR ve LC-MS analizleri de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epoxy resins are used for many applications due to their noteworthy properties such as low creep, reasonable elevated temperature performance, chemical resistance and good adhesion to various substrate, etc. Epoxy resins gain such characteristics even at moderate level of crosslinking often referred as curings. There are various types of hardeners that initiate curing reaction, which all bring some characteristics to the material depending on their chemical and physical features. The information we have up to now, amides as hardener are not used as much as other kinds of curing agents like amines, anhydrides and acids, etc. Interestingly there are only a few reports on the reaction of epoxides with amides in general. Furthermore, in these limited studies done with amide and epoxy resins, there is little information about the effect of amide or the epoxide structure on these reactions, since the cured product analyses were mostly limited to FTIR analyses due to the solubility issues. Here, synthesis of soluble samples and their further spectroscopic analyses were aimed. Thus depending on these results about the structure of product, the idea about probable reaction pathway was developed. Also, temperature and heating time were adjusted to carry out the reaction under suitable conditions. Monomeric amide sources were used to avoid from complete crosslinked structure and provide solubility. Aromatic group containing amide and epoxy were used as well for comparison of effect of aromaticity and aliphaticity on reaction. In addition to FTIR and DSC, 1H-NMR and LS-MS analysis were realized for soluble samples.