Bazı modifiye polimer ve polimer kompozitlerinin sensör özelliklerinin incelenmesi
Investigation of sensor properties of some modified polymers and polymer composites
  1. Tez No: 604083
  2. Yazar: SARPER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada ULTEM/grafit esaslı kompozit elektrot hazırlanmış ve bu elektrot elektropolimerizasyonla poli(2-amino-1,3,4-tiyadiazol) filmiyle kaplanmıştır. Bu elektrotlar SEM-EDS yöntemiyle karakterize edilmiştir. Modifiye olan ve olmayan ULTEM/grafit elektrotlar Pb2+, Cu2+ ve Hg2+ iyonlarının kare dalga anodik sıyırma voltametrisiyle tayinlerinde kullanılmıştır. Modifiye elektrotların bu iyonların tekli ve üçlü karışımlarında tayininde daha duyarlı olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 2 dakikalık biriktirme süresi için 10-7 - 10-8 M mertebesindeki derişimlerde Pb, Cu ve Hg tayininin mümkün olduğu saptanmıştır. Biriktirme süresinin arttırılmasıyla daha düşük tayin sınırlarına ulaşılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, ULTEM/graphite composite electrode was prepared and it was coated with poly(2-amino-1,3,4-thiadiazole) film by electropolymerization. These electrodes were characterized by SEM-EDS method. Modified and unmodified ULTEM/graphite electrodes were used to determine Pb2+, Cu2+ and Hg2+ ions by square wave anodic stripping voltammetry. It was found that the modified electrode was more sensitive in the determination of these ions in their single and ternary solutions. According to the results obtained, it was shown that Pb, Cu and Hg ions could be possible to determine in 10-7 - 10-8 M concentration levels for 2 minutes deposition time. It appears that the lower detection limits can be reached when the deposition time was increased.