Parametric study of Ni-based catalyst for glycerol dry reforming
Gliserol kuru reformlanmasının Ni temelli katalizörler üzerindeki parametrik çalışması
- Tez No: 604093
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KERİM AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde artan enerji talebi, enerji endüstrisini yeni kaynaklar bulmaya yönlendirmektedir. Biyodizelin yan ürünü olan gliserol, bu talebi karşılamak için iyi bir alternatiftir. Başka reform yöntemleri olmasına rağmen sera gazı olan CO2'i tüketmesi nedeniyle kuru reformlama süreci dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, Ni/La2O3-ZrO2 katalizörü üzerinde gliserol kuru reformlama süreci incelenmiştir. Destek malzemesinin etkisini anlamak için Ni/La2O3 ve Ni/ZrO2 katalizörleri de hazırlanmıştır. Molar CO2/Gliserol besleme oranı (CO2/G), sıcaklık ve alıkonma süresi olmak üzere üç ayrı parametre; 700-750°C, CO2/G = 1-4 besleme oranı ve 0.5-2.5 mgcat dk NmL⁻¹ alıkonma süresi aralığında incelenmiştir. Parametre taramalarına ek olarak katalizörlerin kararlılık performansını bireysel olarak gözlemlemek için 72 saatlik dayanım testleri yapılmıştır. Optimum parametreler 750°C ve CO2/G = 2 besleme oranı olarak belirlenmiştir. Bu şartlarda, 0.5 mgcat dk NmL⁻¹ etkileşim süresine karşılık gelen 20 mg katalizör üzerinde %38.9 CO2 dönüşümü sağlanmış, Ni/La2O3-ZrO2 katalizörü, termodinamik limite ulaşmıştır. Kararlılık sonuçları, Ni/La2O3-ZrO2'i %10.1 aktivasyon kaybıyla üstün dayanıma sahip olduğunu göstermektedir. Ni/ZrO2 ise Ni/La2O3-ZrO2'ye kıyasla kısa sürede aktifliğini yitirmiş ve CO2 dönüşümü 46 saat sonunda sıfırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand steers the energy industry to find new energy sources. Glycerol, which is a by-product of biodiesel, is an alternative to meet this demand. Although there are a number of reforming methods, dry reforming has drawn special attention due to consuming CO2, which is a greenhouse gas. In this study, glycerol dry reforming over Ni/La2O3-ZrO2 catalyst was carried out. In order to understand the effect of support profoundly, Ni/La2O3 and Ni/ZrO2 catalysts were also prepared and molar CO2/Glycerol feed ratio (CO2/G), temperature and residence time were investigated in the range of 700-750oC, CO2/G = 1-4 and in the residence time range of 0.5-2.5 mgcat min NmL-1 over those three catalysts. In addition to parameter examinations, 72 hours on stream stability tests were performed to observe the stability performance of catalysts individually. Optimum parameters were determined as 750oC and CO2/G feed ratio of 2:1. At these conditions, 38.9% CO2 conversion was achieved over 20 mg (corresponding to 0.5 mgcat min NmL-1 residence time) Ni/La2O3-ZrO2. Stability results showed that Ni/La2O3-ZrO2 has superior stability performance with only 10.1% activation loss compared to Ni/ZrO2 which was deactivated rapidly, and CO2 conversion became zero after 46 hours.