Changes in the extreme climatological events in the MENA region
MENA Bölgesi'ndeki ekstrem klimatolojik olaylardaki değişimler
- Tez No: 604106
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ekstrem hava olayları iklim değişikliğinin çarpıcı örneklerini gözler önüne serdik- leri için geçtiğimiz yıllardan beri giderek artan bir ilgi görmektedir. 2015-2018 yılları, tarih boyunca kaydedilen en sıcak yıllardır. Her yıl sıcaklık ve yağış rekorları kırılmakta; sıcak hava dalgaları, seller ve kuraklıkların şiddeti, sıklığı ve süresi artmaktadır. Poli- tikacılar ve kamu görevlileri, etkili eylem planları oluşturmak için doğru bilgilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle, bilim dünyasında kullanışlı ve doğru analiz ve tahmin ya- pabilmek için kaliteli veri toplama çabaları artmıştır. Bu çalışmada, MPI ve HadGEM küresel iklim modelleri ve ICTP RegCM bölgesel iklim modeli kullanılarak üretilen Türkiye ve Orta Doğu - Kuzey Afrika bölgesindeki 3 saatlik yağış verileri analiz edilerek, ekstrem yağış olaylarının sıklığının arttığı hesaplanmıştır. Yağış verisine üstel fonksiyon uydurularak 1970-2000 yılları arasındaki 100 yıllık yağış olaylarının, 2010-2040, 2040- 2070, 2070-2100 yılları arasındaki geri dönüş sürelerinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Extreme weather events have been receiving increased attention because they provide striking examples of the changing climate. The last four years (2015-2018) have been the warmest years recorded. Temperature and precipitation records are being broken every year while the intensity, duration, and frequency of heatwaves, floods, and droughts are increasing. Decision-makers require every bit of information to be able to take the correct course of action. As a result, efforts of gathering high quality data for useful and accurate analysis and predictions have increased in the scientific community. We aim to document the frequency increase in extreme precipitation in the Middle East and North Africa and Turkey by fitting the gridded 3 hourly precipitation data generated by MPI and HadGEM general circulation models and ICTP's RegCM 4.4 to the exponential function, thus extracting the return period and intensity of extreme precipitation events. Results show a decrease in the return periods of 100 year events in 2010-2040, 2040-2070, and 2070-2100 with respect to 1970-2000.