Patent haritalama ve teknoloji gelişimi üzerindeki etkisi
Patent mapping and its impact on technology development
- Tez No: 604118
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Her geçen gün piyasaya yeni girişimcilerin girmesi ile birlikte rekabet ortamı giderek artmaktadır. Piyasaya yeni bir ürün ile giriş yapmak isteyen girişimcilerin; kendi alanlarına ait mevcut teknolojileri, rakip firmaları, potansiyel müşterileri, kullanılan teknolojinin kullanılabileceği diğer sektörleri ve teknolojiyi kullanan ülkeleri analiz ederek piyasaya giriş kararlarını oluşturmaları, bu rekabet ortamı içinde başarıya ulaşmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Patent haritalama kavramı tüm bu analizlerin patent verileri aracılığı ile görselleştirilerek sunulması konusunda firma ve girişimcilere yol gösterici niteliktedir. Analiz yöntemlerinin araştırılması özellikle son on yılda hızla artarken, teknik çeşitlilik açısından zenginleşmiş ve uygulama alanları genişlemiştir. Bu tez çalışmasında, genel olarak kamuoyu ve akademi tarafından patent haritalamaya olan ilginin artmasının, 14 OECD ülkesi için 2003-2016 arasındaki patent başvurularını arttırıp artırmadığı araştırılmıştır. Sonuçlar, patent haritalamaya olan akademik ilginin patent başvurularında belirleyici bir rol oynadığını ve ARGE'de çalışan araştırmacı başına düşen yatırım miktarının buna katkıda bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca, dönemsel araştırmalar 2010'dan sonra akademik ilginin patent haritalama üzerindeki olumlu etkisinin yerini kamu temelli ilginin aldığını göstermektedir. Aynı şekilde, hükümetin girişimcilik faaliyetlerindeki mali desteğinin olumlu etkisinin yerini kişilerin girişimcilik eğiliminin aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the competition increases in the market with the rising number of new entrants every day, it is of great importance for the new entrants to create market entry decisions by analyzing the current technologies, rival companies, potential customers, other sectors in which the technology is used, and the countries that use technology. Patent mapping guides the firms and entrepreneurs by visualizing all the analysis and patent data. The search for analysis methods gained momentum especially during the last decade and got more practical to implement and rich in technical variety. We investigate whether the growing interest in the patent mapping by public in general and academia alone has enhanced the patent applications over 2003-2016 for 14 OECD nations. Results indicate that academic interest in patent mapping plays a decisive role in patent applications and the R&D investment per R&D employee contributes to that. Sub-periods investigation further implies that academia's interest replaced the positive impact of public based interest on patent mapping as the primary factor after 2010. Likewise, the positive effect of government financial support of the entrepreneurial activity was replaced by the individuals' entrepreneurial intention.