Termoelektrik soğutma dolaplı buharlaşmalı soğutucunun ısıl ve hidrolik performansının incelenmesi
Investigation of thermal and hydraulic performance of evaporative cooler with thermoelectric cooling cabinet
- Tez No: 604117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FEVZİ KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Artan enerji maliyetleri ve çevreye duyarlılık düşünüldüğünde, çevre dostu ve yüksek enerji verimliliğine sahip tasarımlar ve ürünler büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada, buharlaşmalı soğutma ve termoelektrik soğutma prensiplerini barındıran çevre dostu ürünün 3B tasarımı, ısıl ve hidrolik performanslarının incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Sıcak yüzeyden ısının atılma mekanizmasına ve konumuna göre 3 farklı prototip elde edilmiş ve deneysel çalışmalar ASHRAE standartlarına uygun test odasında 38°C, %20 nem kondisyon değerlerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar neticesinde termoelektrik dolabın buharlaşmalı soğutucu çalışmasına olumsuz bir etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Deneyler sonucunda dolap içi sıcaklıkları su soğutmalı sistemde 5°C, hava soğutmalı sistemlerde ise sıcak kanatçık çevre ortamındayken 22°C, buharlaşmalı soğutucu içerisindeyken 17°C'ye kadar düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering rising energy costs and environmental awareness, environmentally friendly and high energy efficient designs and products have gained great importance. In this study, environment-friendly 3D product design including evaporative cooling and thermoelectric cooling principles, investigation thermal and hydraulic performance has been achieved. In addition, 3 different prototypes were obtained according to the location and mechanism of heat rejection from the hot side and experimental studies were carried out in the test room in accordance with ASHRAE (American Society of Heating Refrigerating and Air Conditioning Engineers) standards at 38°C, %20 humidity. As a result of the experimental studies, it was observed that thermoelectric cabinet had no negative effect on evaporative cooler operation. As a result of the experiments, the in thermoelectric cabinet temperatures were reduced to 5°C in the water-cooled system. The thermoelectric cabinet temperature was measured at 22°C with hot heat sink in ambient conditions and 17°C with hot heat sink in evaporative cooler.