Yararlı rizobakteri (PGPR) uygulamalarının serada yetiştirilen dolmalık biberde verime ve bitkisel özellikler üzerinde etkisi
The effects of useful rizobacteria (PGPR) applications on yield and plant properties in greenhouse bell pepper
- Tez No: 604139
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERSİN AKINCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş kırmızı biber üretim alanlarından elde edilen ZHA090 (Bacillus pumilus); ZHA287 (Bacillus subtilis sub.sp. subtilis); ZHA246 (Mycobacterium confluentis); ZHA017 ve ZHA057 (Mycobacterium immunogenum); ZHA088, ZHA178, ZHA212, ZHA215 ve ZHA296 (Paenibacillus castaneae); ZHA191 (Pseudomonas fluorescens); ZHA308 (Pseudomonas viridilivida); ZHA569 (Tsukamurella paurometabola); ZHA235 ve ZHA579 (Belirlenmemiş) rizobakteri izolatlarının, serada yetiştirilen dolmalık biberlerde (Capsicum annuum L.) verim ve bitkisel özellikler üzerine etkileri incelenmiştir. DİCO ve EMA PLUS ticari preperatları şahit, bakteri uygulanmayan parseller ise kontrol uygulamalarını oluşturmuştur. Rizobakterilerin bitkilerin beslenme durumlarına etkisini görmek için gübreli ve gübresiz uygulamalara baş vurulmuştur. Araştırmadaki kümilatif verilere göre; verim, meyve sayısı ve meyve uzunluğunda ZHA090; meyve ağırlığı ve kök uzunluğunda ZHA 178; meyve genişliğinde ZHA088; meyve eti kalınlığında ZHA246; kök yaş ve kuru ağırlığında ZHA235; sürgün yaş ağırlığında ZHA191; sürgün kuru ağırlığında ZHA569; yaprak genişliğinde ZHA057; yaprak uzunluğunda ZHA287; yaprak yaş ve kuru ağırlığında ZHA296 rizobakterileri diğerlerine oranla daha iyi bulunmuştur. Tüm özelliklerde ilk sırada ZHA191 gelmesine rağmen, tarımsal öğelerin vazgeçilmezi olan verim ve meyve sayısında ZHA090 en başarılı rizobakteri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of ZHA090 (Bacillus pumilus); ZHA287 (Bacillus subtilis sub.sp. subtilis); ZHA246 (Mycobacterium confluentis); ZHA017 and ZHA057 (Mycobacterium immunogenum); ZHA088, ZHA178, ZHA212, ZHA215 and ZHA296 (Paenibacillus castaneae); ZHA191 (Pseudomonas fluorescens); ZHA308 (Pseudomonas viridilivida); ZHA569 (Tsukamurella paurometabola); ZHA235 and ZHA579 (Undefined) rhizobacteria isolates obtained from Kahramanmaraş red pepper production areas on yield and plant characteristics of greenhouse bell peppers (Capsicum annuum L.) were investigated. DİCO and EMA PLUS commercial preparats were used as witnesses and parcels without bacteria were used as control applications. To see the effect of rhizobacteria on nutritional status of plants, fertilizer and non-fertilizer applications were used. According to the results about rhizobacteria; ZHA090 in yield, in fruit number and in fruit length; ZHA 178 in fruit weight and root length; ZHA088 in fruit width; ZHA246 in fruit flesh thickness; ZHA235 in root fresh and in dry weight; ZHA191 in shoot fresh weight; ZHA569 in shoot dry weight; ZHA057 in leaf width; ZHA287 in leaf length; ZHA296 in leaf fresh and in dry weight were better than others. Although ZHA191 comes first in all characteristics, ZHA090 has been the most successful rizobacterium in yield and fruit number, which is essential for agricultural components.