İşletmelerde yararlı bilgi yönetimi ve öğrenen organizasyonlar: Dumlupınar Üniversitesi uzaktan eğitim projesi prototip çalışması
Knowledge management in organizations in transition to learning organization: The case of Dumlupınar University distant learning project
  1. Tez No: 126178
  2. Yazar: ARİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. SAMİ DENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Günümüzde insanoğlunun.ulaştığı teknoloji eğitim alanında da hızla gelişmektedir. Gelişen teknoloji günümüze kadar süre gelen klasik eğitim ve öğretim kavramlarına farklı bir boyut yeni bir anlayış kazandırmıştır. Bu anlayış, bireyin eğitim, kültür ve sosyal açıdan gelişimlerini sağlamak, bilgi toplumu için gerekli olan insan potansiyelini oluşturmak amacıyla devletlerin farklı yöntemler geliştirmelerine neden olmuştur. Teknolojinin bir ürünü olan internet ve internetin sağlamış olduğu internet tabanlı uzaktan eğitim dünyada ve ülkemizde değişik şekillerde farklı modeller uygulanarak eğitim ve öğretim sisteminde uygulanmaya başlanmıştır. İnternet tabanlı eğitim-öğretim geniş öğrenci kitlelerine ulaşırken aynı zamanda ulusal ve uluslar arası alanda geniş bir kitleye hitap olanağı sağlamaktadır. Bu eğitim-öğretim sistemi farklı dil, din ve ırklardan insanların bir arada sorun çözebilme becerilerini, her konu hakkında fikir yürütebilmelerini ve özgür düşünce kabiliyetlerinin gelişmesine neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The level of technology that human being has been able to achieve so far is continuing to speed up also in the field of education. Advanced technology has given a distinctive dimension as well as a new perception to the concept of traditional education existed until now. This new conception caused governments to develop different methods in order to provide educational, cultural and social improvement of the individual, and to create human potential required for a knowledge-based community. As a product of technology, the internet and the internet-based distant education, carried out by the internet, have been started to apply to the education system of Turkey and the rest of the world as well, in different ways and by using different models. While reaching a wide mass of students, the internet-based education, at the same time, provides the possibility of addressing a wide mass both in the national and international level. This system of education will improve the collective problem-solving skills of people from different languages, religions and races; as well as, their ağabeylity of having a thought in all subjects, and of free thinking.