Türk Silahlı Kuvvetleri'nde fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi
Physical fitness evaluation of the Turkish Armed Forces
  1. Tez No: 604148
  2. Yazar: YETKİN UTKU KAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu çalışma; Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uygulanmakta olan fiziksel uygunluk bileşenlerinin yaş grubu, kuvvet farkı ve sınıflandırmaya göre incelenmesi ve değerlendirme tablolarının oluşturulması amacıyla yapılmıştır.Araştırma grubu; TSK'nin çeşitli birliklerinde görev yapan, 19-58 yaş aralığında bulunan, sağlıklı, rütbeli 3675 erkek personeldir.Verilerin toplanması amacıyla; aerobik dayanıklılık (3.000 m-5.000 m koşu, koşarak hedef bulma), kassal uygunluk (2 dk. şınav, 2 dk. mekik, barfiks), sürat/çeviklik (bomba koşusu), koordinasyon (engelli koşu parkuru), esneklik (otur-eriş) ve vücut kompozisyonu ölçümleri uygulanmıştır.İstatistiksel incelemelerde; tanımlayıcı istatistikler, Student's t-Testi, ANOVA, Scheffe ve Games-Howell post hoc testleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir.Araştırma sonucunda;1.Yaş gruplarına göre performans düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Kuvvette 30 yaşına kadar artış görülmesine karşın, diğer parametrelerde, yaşın artmasıyla birlikte performansta bozulma gerçekleştiği görülmüştür. En yüksek performanslar şınav, mekik ve esneklik testlerinde 25-29 yaş grubunda (sırasıyla; 50,562±14,758, 61,724±15.1 ve 30,638±6.544), 3.000 m koşu ve VYY değerlerinde ise -24 yaş grubunda (sırasıyla; 793,236±87,616 sn. ve %18,250±5,125) bulunmuştur.2.Kuvvetler bazında değerlendirildiğinde, deneklerin performansları arasında genel olarak fark bulunmadığı, deneklerin performansının barfiks ve 3.000 m koşu testleri dışında oldukça homojen olduğu tespit edilmiştir.3.Sınıflandırmaya göre bakıldığında, muharip grubun yardımcı sınıflara göre daha iyi performans düzeyine sahip olduğu ve aralarında anlamlı bir fark bulunduğu görülmüştür. Muharip sınıfların yardımcı sınıflardan %10-20 oranında daha iyi performansa sahip oldukları bulunmuştur.4.Vücut kompozisyonu değerlendirmesinde, kilolu ve obez deneklerin tüm testlerde daha düşük performans gösterdikleri, obezite düzeyi yükseldikçe performansta bozulmanın da arttığı bulunmuştur. Obez denek oranının %18,8 ve kilolu denek oranının %36,8 olduğu; obezitenin fiziksel performanstaki bozucu etkisinin %55'e kadar çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the current physical fitness tests in the Turkish Armed Forces and create new evaluation charts for different groups based on age, service and combat/non-combat status.In this study, 3.675 healthy male subjects, aged 19-58, in service were randomly selected. The subject group comprised personnel from all four services in the TAF.To collect data, subjects were asked to participate in aerobic fitness, muscular fitness, agility, coordination, flexibility and body composition tests.The statistical methods used in this investigation were descriptive statistics, Student?s t-Test, ANOVA, and post-hoc tests (Scheffe and Games-Howell). The predetermined significance level was 0.05. As a result of this study:1.A significant difference was found between age groups. Although muscular fitness showed an increase in average scores by the age of 30, all other tests were negatively affected as the age level increased.2.In most of the test items, there was no significance between the services. The performance levels of the subjects were found to be homogeneous, except the chin-up and 3.000 m run tests.3.There was a significant difference between the combatant and non-combatant subjects? physical performances. Combatant subjects showed a better performance in all the test items than did their non-combatant counterparts.4.The results of the body composition assessment and the statistics applied showed that the normal subjects? performances were better than the overweight and obese subjects? performances. Also, as the level of obesity increased, higher degrees of deterioration in performances were observed.