Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir yönetim yaklaşımı toplam kalite yönetimi uygulaması
- Tez No: 137771
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET TÜRK SİLAHLI KUVVETLERÎ'NDE BİR YÖNETİM YAKLAŞIMI OLARAK TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMASI SAYLAN, Necip Yüksek Lisans, Kamu Yönetimi Bolümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Halil ÜLKER Aralık 2003, ix + 82 İletişim ve ulaştırma olanaklarının hızla arttığı dünyamızda ekonomik sınırlar ortadan kalkmış, yoğun bir rekabet ortamı yaratılmıştır. Ülkemiz kurum ve kuruluşlarının dış belirsizlikleri bertaraf etmesi ve bu rekabetçi ortamda etkinliğini sürdürebilmesi, yönetim süreçlerinin etkinleştirmesi ile mümkün olacaktır. 2000'li yıllara girerken organizasyonlarda gerçek verimliliğe ulaşmanın tek yolunun“İNSAN”dan daha etkin olarak faydalanabilme gerçeği olduğu ortaya çıkmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçek sermayesi de“İNSAN”dır. Gelecekte güçlü ordu imajını muhafaza edebilmemiz ve dünyadaki değişimlere ayak uydurabilmemizin sim“İNSAN”m içindeki dinamikleri uyandırmaya bağlı olacaktır. Bu dinamikler onu daha yaratıcı ve üretken yapacaklardır. Unutulmamalıdır ki; geleceğin muharebelerini kazanmada son sözü ileri teknolojiyle donatılmış“İNSAN”söyleyecektir. 21nci yüzyıla damgasını vuracak kavram“DEĞİŞİM”olacaktır. Değişim iki boyutta kendini gösterecektir. Birincisi teknolojik boyutudur; kullanılan teknolojinin sürekli olarak kendini yenilemesini ve buna ayak uydurulmasını ifade eder. İkinci boyutu çok daha önemlidir. Teknolojiyi kullanan İNSAN ve ORGANİZASYON' un düşünsel, fiziksel ve psiko-motor alanlardaki değişimini ve bu süreci ifade eder. Bu düşünce ışığında TSKJeri olarak bir taraftan geleceğin teknolojilerine adapte olma ve teknoloji üretme yönünde faaliyet gösterirken, yoğun bir şekilde yönetim sistemini etkinleştirmek ve her kademedeki personelimizi bu konuda eğitmek için büyük bir gayret göstermekteyiz. Özellikle“İnsan”ı ön planda tutan yönetim felsefelerinin organizasyonumuz içinde kalıcı bir şekilde yerleşmesinin temelinde“organizasyon kültürü yaratmak”olduğunun bilincindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MANAGEMENT APPROACH FOR TOTAL QUALITY MANAGEMENT APPLICATION IN TURKISH ARMED FORCES SAYLAN, Necip M.S., Department of Public Administrations Supervisor: Prof. Dr. Halil ÜLKER December 2003, ix + 82 In the world where transportation and communications oppurtunities ara going up, the economical borders are abolished and an intensive competition environment is created. To remove the uncertainties of the enterprises and organizations in our country and sustain activity in the competition, management processes must be activated. In the days of 2000, it became obvious that the only way to achieve real efficiency in the organizations is to make more benefit of“human being”. The real capital of the Turkish Armed Forces (TAF) is also“human”. In the future, life should be given to human dynamics to sustain the powerful army image and pursuit the changes in the world. These dynamics will make the human more creative and productive. It should not be forgetten that, in the wars of future, last word will be the man's who equipped with high technology. The brand concept in 21st century will be“change”. Change will be seen in two aspects. First is technological dimension, it means the continous replenishment of the technology. Latter one is much more essential. That is; the process and change in intellectual, physical and psychomotor areas of human and organization. In this aspect, while working to adapt to the new technology and produce technology, we -as TAF- should struggle to activate management system and educate all personnel in this theme. Especially, we are conscious that“creating organization culture”is the basis of setting a permanent philosophy based on human in our organization. IV