Bitkisel malç uygulamasının infiltrasyon ve bazı toprak özelliklerine etkisi
Effect of plantal mulch application on infiltration and some soil properties
- Tez No: 604168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAN SESVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, yarı-kurak iklim koşullarında bitkisel malçlamanın toprak infiltrasyon ve bazı toprak özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada toprak yüzeyine farklı oranlarda (0, 300, 600 ve 900 kg da-1) buğday samanı uygulanmıştır. Deneme, arazi koşullarında, tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Toprak suyu infiltrasyon değerlerinin belirlenmesi amacıyla tek silindir infitrometre yöntemi kullanılmıştır. Deneme hasat sonrası her parselden 0-20 cm derinlikten bozulmuş toprak örnekleri alınmış, havada kurutulup 2 mm'lik elekten geçirildikten sonra analizleri yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, toprağa uygulanmış buğday samanı malç miktarı arttıkça organik madde miktarı, doğrusal uzama katsayısı, likit limit, plastik limit ve tarla kapasitesi değerlerinde bir artış gerçekleşmiştir. pH, elektriksel iletkenlik, hacim ağırlığı ve infiltrasyon hızı değerlerinin azaldığı saptanmıştır. İnfiltrasyon hızı, 11.84 cm h-1 ile 8.19 cm h-1 arasında değişim göstermiştir. Kahramanmaraş koşulları altında dekara 600 kg (S-600) ve 900 kg (S-900) buğday samanının uygulanması ile özellikle organik madde artışı ve agrega yapıların iyileşmesi sonucu kök bölgesinde iyi bir hava-su dengesi sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the effects of organic mulching on soil infiltration rate and some soil properties under semi-arid climate. In the study, wheat straw was applied four doses (0, 300, 600 and 900 kg da-1). The experiment was conducted under field conditions in randomized plots design with 3 replications. Single cylinder infiltrometer method was used to determine soil water infiltration values. Disturbed soil samples from the depth 0-20 cm were collected from each plot, air-dried, passed through sieve and analyzed after the harvesting. As the amount of mulch applied to the soil increased; organic matter, linear elongation coefficient, liquid limit, plastic limit and field capacity values increased while pH, electrical conductivity, soil bulk density and infiltration rate values decreased. The infiltration rate was changed from 11.84 cm h-1 to 8.19 cm h-1. It was concluded that a good air-water balance in the root zone can be achieved due to the increase in organic matter and improvement of aggregate structures with the application of wheat straw in 600 kg (S-600) and 900 kg (S-900) per decare under Kahramanmaraş conditions.