Örtüaltı çilek yetiştiriciliğinde farklı renkteki plastik malç ve kısıntılı sulama uygulamalarının verim ve kalite parametreleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of differently colored plastic mulch and deficit irrigation on yield and quality parameters in greenhouse strawberry cultivation
  1. Tez No: 905421
  2. Yazar: MÜŞRA GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda küresel olarak ciddi bir tehdit oluşturan iklim değişikliğinin en önemli etkilerinden birisi de kuraklık sorunudur. Kuraklığın bitkisel üretim üzerinde verim ve kalite düşüklüğü gibi önemli etkileri günden güne artmaktadır. Üretim ve tüketim değerleri sürekli olarak artan çilek bitkisinin yetiştiriciliği de yaşanan olumsuz iklim koşullarından etkilenmektedir. Kurak ve yarı kurak bölgeler için verim kayıpları yaşamadan sulama yapmak için önlem alınacak çalışmalar yapılmalıdır. Araştırma 2021-2022 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Alanı'nda yer alan cam serada yürütülmüştür. Çalışmada farklı renkteki plastik malç uygulamalarının (kahverengi, yeşil, kırmızı, sarı, mavi ve siyah) ve farklı sulama muamelelerinin; (%100 Tam Sulama, %80 Kısıntılı Sulama, %60 Kısıntılı Sulama) örtüaltı çilek yetiştiriciliğinde bitkilerin vejetatif gelişiminin yanı sıra, fizyolojik ve pomolojik parametreleri üzerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, vejetatif gelişme parametrelerinden bitki boyu ve gövde çapı açısından farklı malç uygulamaları arasında siyah malçın etkinliği diğer renklerdeki malçlara göre daha düşük bulunmuştur. KS80 sulama uygulamasının ise en yüksek ortalama bitki boyu (19.37 cm) değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bitki yaş (39.44 g) ve kuru (15.89 g) ağılıkları bakımından en yüksek ortalama değerler mavi malç uygulamasında belirlenirken, TS100 uygulamasında diğer sulama uygulamalarına göre daha yüksek ortalama bitki yaş ağırlığı (38.69 g) değeri tespit edilmiştir. SÇKM (%9.04) ve sertlik (0.67 kg) oranları bakımından en yüksek ortalama değerler ise siyah malç uygulamasında belirlenmiştir. Farklı sulama uygulamaları arasında ise en yüksek sertlik ortalama değeri ise KS60 sulama uygulamasında (0.66 kg) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important impacts of climate change, which has been a serious threat globally in recent years, is drought. The significant effects of drought on plant production, such as yield and quality reduction, are increasing daily. The cultivation of strawberry plants, whose production and consumption values are constantly growing, is also affected by the adverse climate conditions experienced. Precautions should be taken to rinse arid and semi-arid regions without experiencing yield losses. The research was carried out in the glass greenhouse located in the Research and Application Area of Akdeniz University Faculty of Agriculture between 2021-2022. In the study, the effects of different colored plastic mulch applications (brown, green, red, yellow, blue and black) and different irrigation treatments; (100% Full Irrigation, 80% Deficit Irrigation, 60% Deficit Irrigation) on the vegetative development of plants as well as their physiological and pomological parameters in greenhouse strawberry cultivation were evaluated. At the end of the study, in terms of vegetative growth parameters plant height and stem diameter, the effectiveness of black mulch among different mulch applications was found to be lower than mulches in other colors. It was determined that KS80 irrigation application had the highest average plant height (19.37 cm). While the highest average values in terms of plant fresh (39.44 g) and dry (15.89 g) weights were determined in blue mulch application, a higher average plant fresh weight (38.69 g) was determined in the TS100 application compared to other irrigation applications. The highest average values in terms of TSS (%9.04) and firmness (0.67 kg) ratios were determined in black mulch application. The highest average fruit firmness value among different irrigation applications was determined in the KS60 irrigation application (0.66 kg).