Kamu personellerinin elektronik imza kullanımını etkileyen faktörlerin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Analysis of the factors affecting the usage of electronic signature by public personnel through technology acceptance model
  1. Tez No: 604182
  2. Yazar: ŞEYMA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hızla gelişen teknolojik ortamda maliyetleri azaltmak, iş süreçlerini standartlaştırmak ve piyasadaki değişikliklere çabuk cevap vermek isteyen kurumlar faaliyetlerini elektronik ortama aktarmaya başlamışlardır. Bu kurumların yaptıkları işlemleri kayıt altına alarak resmileştirme ve ilgili dokümanları saklama gereksinimleri Elektronik imza ihtiyacını doğurmuştur. Elektronik imza sağlayıcılarından olan bir firmanın yaptığı Elektrik imza kullanım araştırmasında; Elektronik imza gerektiren işlemlerden E-devlet uygulamaları ve kamu projelerinin en büyük paya sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada amaç, buradan yola çıkılarak kamu personellerinin Elektronik imza kullanımının altında yatan faktörlerin Teknoloji Kabul Modeli ile incelenmesidir. Çalışma anket yoluyla çeşitli kamu kurumlarında çalışan kişilere gönderilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde istatistiksel yöntem olan Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Sonuçlara göre, oluşturulan tüm hipotezler desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a rapidly changing technological environment, institutions have started to transfer their activities into an electronic environment in order to reduce the cost of production, standardize the business processes and quickly respond to the changes in the market. The need for formalization of the activities of those institutions through recording and the proper preservation of relevant documents has led to the creation of Electronic signature. As a result of the study on Electronic signature usage habits, which is carried out by one of the providers of Electronic signature, it is shown that E-devlet applications and public projects have the biggest share requiring an Electronic signature. The aim of this study is to analyze the factors underlying the usage of Electronic signature by public personnel through the Technology Acceptance Model. A questionnaire/survey has sent to a group of public personnel working in various public institutions and the data collected is analyzed with Structural Equation Modelling. According to the results, all the hypothesis regarding the study is supported.