Poli(stiren)-ko-poli(3-kloro 2-hidroksi propil metakrilat) kopolimerinin termodinamik ve yüzey özelliklerinin ters gaz kromatografisi ile belirlenmesi
Determination of thermodynamic and surface properties of poly(styrene)-co-poly(3-chloro 2-hydro propyl methacrylate) by inverse gas chromatography
  1. Tez No: 604183
  2. Yazar: CANSU MAĞAZACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak ters gaz kromatografisi (TGK) metodu ile 30-160 °C sıcaklık aralığında n-butil asetat (nBAs), izobutil asetat (iBAs) ve ter-butil asetat (tBAs) izomerlerinin ve n-butil alkol (nBAl), izobutil alkol (iBAl) ve ter-butil alkol (tBAl) izomerlerinin alıkonma davranışları poli(stiren)-ko-poli(3-kloro 2- kopolimerinin hidroksi propil metakrilat) kopolimeri için incelendi. Çalışılan sıcaklıklarda alkol ve asetat izomerleri için poli(stiren)-ko-poli(3-kloro 2-hidroksi propil metakrilat)'ın seçiciliği test edildi. İkinci olarak oktan (O), nonan (N) , dekan (D), undekan (UD), dodekan (DD) ve tridekan (TD) için spesifik alıkonma hacim değerlerinden yararlanılarak 140-165 °C sıcaklık aralığında; Flory-Huggins teorisi polimer-çözücü etkileşim parametreleri〖 χ〗_12^∞, hal denklemi teorisi polimer-çözücü etkileşim parametreleri χ_eff^*, etkin değişim enerji parametreleri( X) ̄_12, çözücünün sonsuz seyreltiklikteki kısmi molar çözünme ısısı , çözücünün molar buharlaşma ısısı ΔH ̄_v ve çözücünün kısmi molar sorpsiyon ısısı ΔH ̄_s belirlenmiştir. Son olarak 30-55 °C sıcaklık aralığında apolar çözüler; hekzan (Hk), heptan (Hp), oktan (O), nonan (N), dekan (D), undekan (UD), ve polar çözücüler; dikloro metan (DKM), tolüen (T), klorobenzen (KB), tetrahidro furan (THF), etil asetat (EA) için adsorpsiyonun termodinamik parametreleri, (serbest enerji, ΔG_A^S, entalpi, ΔH_A^S ve entropi, ΔS_A^S), yüzey enerjisinin dispersif bileşenleri, γ_S^D, asit, K_Ave baz sabitleri, K_D, hesaplandı. Hesaplanan K_A ve K_D sabitlerine göre poli(stiren)-ko-poli(3-kloro 2-hidroksi propil metakrilat) yüzeyinin asidik yapıda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the retention behaviour of poly(styrene)-co-poly(3-chloro 2 hydro propyl metacrylate) for isomers n-butyl acetate (nBAc), isobutyl acetate (iBAc), tert-butyl acetate (tBAc) and n-butyl alcohol (nBAl), isobutyl alcohol (iBAl) and tert-butyl alcohol (tBAl)l in the temperature range of 30-160 °C were determined by inverse gas chromatography. Selectivity of poly(styrene)-co-poly(3-chloro 2 hydro propyl metacrylate) for isomers of acetates and alcohols were tested at the studied temperature. Secondly, by means of specific retention volumes; Flory-Huggins polymer solvent interaction parameters χ_12^∞, equation of state theory polymer solvent interaction parameters χ_“eff”^*, effective exchange energy parameters X ̄_12, partial molar heat of mixing at infinite dilution of the solvent ΔH ̄_1^∞, molar heat of vaporization of solvent ΔH ̄_v, the partial molar heat of sorption of the solvent ΔH ̄_s were determined for octane (O), nonane (N), decane (D), undecane (UD),dodecane (DD) and tridecane (TD) between 140 °C and 165 °C. Lastly, thermodynamic parameters of adsorption (free energy, ΔG_A^S; enthalpy, ΔH_A^Sand entrophy, ΔS_A^S), dispersive components of the surface energies, γ_S^D and the acid K_Aand base, K_D constants between 30 °C and 55 °C for nonpolar solvents such as hexane (Hx), heptane (Hp), octane (O), nonane (N), decane (D), undecane (UD) and polar solvents such as dichloro methane (DCM), toluen (T), chlorobenzene (CB), tetrahydro furan (THF), ethyl acetate (EA) were calculated. According to the calculated K_A and K_D parameters it was found that the surface of poly(styrene)-co-poly(3-chloro 2 hydro propyl metacrylate) has acidic character.