Identification of the major sumoylation site on crispr cas9 protein
Crıspr cas9 proteininin ana sumolasyon bölgesinin tanımlanması
- Tez No: 604181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RİZA UMUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
CRISPR / Cas9 sistemi, prokaryotik organizmalarda antiviral savunma olarak çalışan bir tür adaptif bağışıklık sistemidir. Ökaryotik sistemlere gen düzenleme aracı olarak adapte edildiğinden beri, CRISPR en popüler genetik mühendisliği teknolojilerinden biri olmuştur. Moleküler biyoloji ve tıp alanlarında yapılan gen tedavisi, ilaç tasarımı, epigenom düzenlemesi vb. çeşitli uygulamalar, bu teknolojiyi daha da keşfedilmeye değer kılmıştır. Daha spesifik ve etkili bir gen hedefleme sistemi kurmak için, CRISPR yolağının, özellikle bu sistemin asıl oyuncusu olan Cas9 enziminin (CRISPR ile ilişkili protein 9) nasıl düzenlendiğini öğrenmek elzemdir. Mevcut laboratuvar üyesi tarafından sağlanan ve güçlü şekilde desteklenen verilerin ışığında, Cas9'ın SUMO-1 ve SUMO-2 proteinleri tarafından kovalent olarak modifiye edildiği ortaya çıkmıştır. Bu, Cas9'ın uğradığı gösterilen ilk post-translasyonal modifikasyondur. Bu çalışma kapsamında, Cas9 proteininin ana sumolasyon bölgesini tanımlamayı ve sumolasyonu engellenmiş bir Cas9 mutantı üretmeyi amaçladık. Bu amaçla, bir dizi yönlendirilmiş mutajenez deneyi yapılmıştır. Sonuç olarak, Cas9 proteini üzerinde bulunan 10 sumolasyon motifi için 10 adet tekli mutant ve bu 10 sumolasyon motifin 10 unun da yok edildiği 11. bir mutant üretildi.
Özet (Çeviri)
CRISPR/Cas9 system is a type of adaptive immune system, which operates in prokaryotic organisms as an antiviral defense. Ever since its adaptation to eukaryotic systems as a gene editing tool, CRISPR has been one of the most popular genetic engineering technologies. Its diverse applications in molecular biology and medicine such as gene therapy, drug design, epigenome regulation, etc. have made this technology worth exploring further and further. In order to set up a more specific and efficient gene targeting system, it is essential to learn how the CRISPR pathway is regulated, in particular the Cas9 enzyme (CRISPR-associated protein 9), which is the key player of this system. In the lights of strongly supported data provided by a current lab member, it is revealed that Cas9 is covalently modified by SUMO-1 and SUMO-2 proteins. This was the first ever demonstration for a post-translational modification to which Cas9 is subjected. In the scope of this study, we intended to identify the major sumoylation site of Cas9 protein and generate a Cas9 mutant that is defective in sumoylation. For this purpose, a series of site-directed mutagenesis experiments were conducted. As a result, 10 single mutants for the 10 sumoylation motifs found on Cas9 protein were generated, as well as an 11th mutant in which all 10 sumoylation consensus motifs were destroyed altogether.