Improving the performance of LoRaWAN IoT System
LoRaWAN IoT Sistemi'nin performansını iyileştirme
  1. Tez No: 604186
  2. Yazar: GÖKÇER YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
LPWAN içerisinde IoT konseptine uygun olarak geliştirilmiş olan teknolojilerden bir tanesi de LoRaWAN protokolüdür. Bu protokol LoRa modulasyonu ile birlikte çalışmaktadır. Şimdiye kadar bu protokol ile ilgili yapılan çalışmalar sadece yukarı yönlü iletişimi kapsıyordu. Ayrıca, bu protokol içerisinde kullanılan saf ALOHA tipindeki MAC protokolünün performansı tam olarak gözlemlenmiyordu. Son zamanlarda, aşağı yönlü iletişimi de kapsayan araştırmalar saf ALOHA tipindeki MAC protokolünün ve aşağı yonlü trafiğin ağın ölçeklendirmesi üzerinde negatif bir etkisi olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu negatif etkileri LoRaWAN protokolü içerisinde aza indirgiyebilmek için bir çözüm sunulmuştur. Bu çözüm ağ geçidi ile son cihazların senkronize bir şekilde çalışmasına yarayan bir takvimlendirme metodudur. Ayrıca, önerilen çözüm ağ geçidinden son cihazlara yollanan, aşağı yönde ki trafiği oluşturan, bilgilendirme mesajlarının toplu yollanmasını içeren iki tane de farklı yöntem sunmaktadır. Önerilen çözüm, çeşitli deney senaryolarıyla çalıştırıldığında, aşağı yöndeki trafiği azalttığı ve bir ağ geçidinin hizmet verebileceği son cihaz kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir. Başka bir deyişle, önerilen çözümün LoRaWAN'ın ölçeklendirilmesinde pozitif yönlü bir katkısı olmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the technologies developed in LPWAN according to the IoT concept is the LoRaWAN protocol. This protocol works together with LoRa modulation. So far, studies on this protocol included only uplink communication. Moreover, the performance of the pure ALOHA type MAC protocol used in this protocol was not fully observed. Recently, investigations, including downlink communication, have revealed that the pure ALOHA type MAC protocol and downlink traffic have a negative impact on network scaling. A solution is provided to minimize these negative effects in the LoRaWAN protocol. This solution is a scheduling method for synchronizing the gateway with the end devices. In addition, the proposed solution provides two different methods of sending aggregated acknowledgment messages, which are sent to the last devices from the gateway. This proposed solution has been observed to reduce downlink traffic when it is run with various test scenarios and to increase the capacity of the last device to which a gateway can serve. In other words, the proposed solution had a positive contribution to LoRaWAN scaling.