Climate change projections of Cyprus using regcm4.4
Kıbrıs'ın gelecek hava sıcaklığı ve yağış klimatolojisıinin bölgesel iklim modeli ile incelenmesi
  1. Tez No: 604185
  2. Yazar: FERHAN BÜŞRA DELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezin bilimsel motivasyonu dünyanın en önemli sorunlarından birinin iklim değişikliği olması ve bundan kaynaklı birçok doğal afet ve ekstrem olaylardır. Özellikle Kıbrıs gibi ada ülkeleri ve kıyı bölgeleri oluşabilecek anomalilere karşı daha kırılgan bir coğrafyaya sahiptir. İnsanoğlunun iklim değişikliğine etkisi özellikle Endüstri Devrimi'nden sonra arttı. Fosil yakıt tüketimi atmosferdeki karbondioksit konstantrasyonunun ani şekilde artmasına sebep olmaktadır. 18. yüzyılın başlarında, Endüstri Devrimi öncesi 280ppm olan atmosferdeki karbondioksit miktarı, günümüzde 410 ppm'i bulmaktadır. Daha önce görülmemiş bu artış dünyanın atmosferinin hızla değişmesine sebep olmuştur. Akdeniz havzasının iklim değişikliğinden, sıcaklık artışı gibi yönlerden olumsuz şekilde etkilenmesi öngörülmektedir. Bu çalışmada Kıbrıs'ın iklim tahminleri 1970-2005 verileri referans alınarak 2010-2100 dönemi için ortalama hava sıcaklığı ve yağış değişiklikleri bölgesel iklim modeli ile araştırıldı. İklim modeli 2011-2040, 2041-2070 ve 2071-2100 zaman periyotlarında ayrı ayrı çalıştırıldı. Uluslararası Teorik Fizik Merkezi (ICTP)'ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen Bölgesel İklim Modelleme 4.4 (RegCM4.4) programını iklim modellemek için kullanıldı. ICTP'nin bölgesel iklim modeli iki farklı global iklim modeli ile koşuldu. Bunlardan biri Max Planck meteoroloji enstitüsünün MPI-ESM-MR, diğeri ise Met Office Hadley merkezine ait olan HadGEM2 global iklim modelidir ve 10 km çözünürlüklü tahmin sonuçları, Uluslararası İklim Değişikliği Paneli'ne (IPCC) ait RCP4.5 ve RCP8.5 emisyon senaryoları ile koşulmuştur.
Özet (Çeviri)
The scientific motivation of this thesis is a substantial presence of climate change which is one of the most significant issues in the world. There have been happening many natural disasters because of climate change. In particularly, coastal regions and islands, such as Cyprus, are more vulnerable to any possible hazards. Humankind start to contribute the climate change, especially, after indus- trial revolution. Burning fossil fuels causes the increase of CO2 emission to the atmosphere. In fact, at the beginning of the 18th century, before the Industrial Revolution, CO2 concentration in the atmosphere was 280 ppm; however, today, this value is 410 ppm. The unprecedented CO2 increase in the atmosphere since Industrial Revolution gives rise to global climate change. The Mediterranean region is predicted to be affected by climate changes in terms of air temperature rise. In this study, air temperature (◦C) and precipitation (mm/day) estimations of Cyprus were investigated with the regional climate model. The climatology model is run for the three periods of 2011–2040, 2041–2070, and 2071–2100, with respect to the control period of 1971–2005 for Cyprus domain via regional climate model simulations. Regional Climate Model (RegCM4.4) of ICTP (International Centre for Theoretical Physics) was run by using two different global climate models. MPI- ESM-MR global climate model of the Max Planck Institute for Meteorology and HadGEM2 of the Met Office Hadley Center were dynamically downscaled to 10 km resolution by using double nesting. RCP4.5 and RCP8.5, the emission scenarios, of the IPCC (Intergovernmental Panel of Climate Change) were used for projections.