Embedded system implementation for real-time control of ankle foot orthosis
Ayak-bilek ortezinin gerçek zamanlı kontrolü için gömülü sistem uygulaması
  1. Tez No: 604195
  2. Yazar: MELİH BAYRAKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FAİK BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dış iskeletler, insan hareketlerini eski haline getirmek ve artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır ve küresel akıllı dış iskelet pazarı, etkili rehabilitasyon ve yardımcı amaçlara duyulan ihtiyaç nedeniyle hızla büyümektedir. En çok talep edilen ve kullanılan dış iskeletlerden biri, ayak bileğinin pozisyonunu ve hareketini kontrol etmek ve desteklemek için kullanılan ayak-bilek ortezidir (AFO). Bu tezde, bir AFO'nun gerçek zamanlı kontrolü için kullanılabilecek bir gömülü sistem uygulaması önerilmiştir. Bir cihazın kompaktlığı ve taşınabilirliği sağlık alanında büyük değer taşımaktadır. Bu nedenle, kontrol cihazı kompakt ve taşınabilir bir sistem olarak tasarlanmıştır. Gömülü sistemin bileşenleri tasarım gereksinimlerine göre seçilmiş ve çeşitli donanım hızlandırıcıları ve çevre birimleri kullanılarak mümkün olan maksimum performansı elde etmek için uygulama gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, çift AFO desteği yenilikçi bir özellik olarak sisteme eklenmiştir. Son olarak, önerilen sistemi doğrulamak ve değerlendirmek için deneysel testler yapılmıştır. Sonuçlar, önerilen sistemin doğru çalıştığını ve tüm sistemin performans, mobilite ve kabiliyetini geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Exoskeletons are widely used to restore and augment human movements, and the global smart exoskeleton market has been rapidly growing because of the need for efficient rehabilitative and assistive purposes. One of the most demanded and used exoskeletons is ankle-foot orthosis (AFO), which is used to control and assist the position and motion of the ankle. In this thesis, an embedded system implementation for real-time control of an AFO is proposed. The compactness and portability of a device are greatly appreciated in the healthcare field. Therefore, the controller is designed to be a compact and portable system. The components of the embedded system are selected according to the design requirements, and the implementation is realized to achieve the maximum performance possible by using various hardware accelerators and peripherals. Furthermore, dual AFO support is developed as an innovative feature. Finally, experimental tests are conducted to validate and evaluate the proposed system. Results show that the proposed system operates accurately, and the performance, mobility, and capability of the overall system are improved.