On The Large c Expansion of General Relativity
Genel Görelilikte Büyük c Açışlımı
- Tez No: 604194
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DIETER VAN DEN BLEEKEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez klasik Newton yerçekimi tanımıyla başlayacaktır. Daha sonra bu tanımın geometrik bir dile taşınması için gereken matematiksel araçlar tanıtılacaktır. Newton yerçekimi kovaryant bir dile döküldükten sonra Newton-Cartan yerçekiminin büyük $c$ açılımı yapılacaktır. Farklı mertebelerdein metrik bileşenleri, Christoffel bağlantıları ve Ricci tensörleri hesaplayıp, nihai hedef olan eksi ikinci derece Ricci tensörüyle tez sonlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This paper will start with the classical description of gravity. It will next explain the mathematical tools that will be used to carry classical gravity to a geometrical frame. After demonstrating the covariant formulation of Newtonian gravity, large $c$ expansion of Newton-Cartan gravity will be explained. Calculations of metric components, connections and Ricci tensors of several orders will follow, concluding with the Ricci tensor of minus two.