Ağır hizmet sektöründeki dizel motor bloklarına yönelik hafifletme çalışmaları
Weight reduction studies for heavy duty diesel engine blocks
- Tez No: 604196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Her geçen yıl sıkılaşan emisyon standartları binek ve ticari dizel motor kullanımının tartışılmasına neden olmaktadır. Fakat ağır hizmet sektöründeki ihtiyaçlar için dizel motorlar günümüz şartlarında popülerliğini korumaya devam etmektedir. Bu nedenle de rekabetçi piyasa şartları ağır hizmet dizel motorlarındaki iyileşme arayışları; gelişen teknoloji beraberinde tasarım ve hafifletme çalışmaları birlikte yürütülerek aralıksız devam etmektedir. İçten yanmalı dizel motorlarda en önemli bileşenlerinden biri motor bloğudur. Motor blokları aynı zamanda motorun en karmaşık geometrili ve en büyük parçasıdır. Bu çalışmada, traktör motorunda kullanılmak üzere tasarlanmış ve prototip olarak üretilmiş bir ağır hizmet dizel motor bloğuna yönelik hafifletme çalışması yapılmıştır. Eski ve yeni tasarım bilgisayar desteli analiz yazılımları ile modal analiz yapılarak kıyaslanmıştır. Eski ve yeni tasarımın mod frekansları karşılaştırılarak tasarımın dinamik şartlara karşı tepkileri incelenmiştir. Yapılan hafifletme çalışması sonrasında yeni blok tasarımı üretim parametreleri açısından incelenerek eski tasarım ile karşılaştırılmıştır. Yolluk boyutlandırması yapılmış, döküm esnasında ve sonrasın oluşacak durumlar simülasyon çalışmaları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Emission standards getting harder and tougher each passing year cause the use of passenger and commercial diesel engines to be discussed. However, diesel engines continue to be popular in today's conditions for the requirements of the heavy-duty industry. Therefore related to competitive market conditions; research and development studies are still ongoing in heavy-duty diesel engines for design and weight reduction associated with new developing technologies. Engine blocks are one of the most important parts of the internal combustion diesel engines. Also, engine blocks are the biggest part of the engine and have complex geometries. In this study, weight reduction study has been made for a heavy-duty diesel engine block which designed and manufactured for use in the tractor engine as a prototype. Modal analysis of the new and old engine block designs have made via computer-aided analysis software. Dynamic response of the new design compared with the old one, examined according to mod frequencies of the analysis result. Also, the new design was compared with the old design by examining the production parameters. Gate dimensioning was performed, and the situations that would occur during and after the casting were examined by simulation studies. Gate dimensioning was performed, and the situations that would occur during and after the casting were examined by simulation studies.