Sıcak kamaralı basınçlı döküm yönteminde proses optimizasyonu ve alaşım modifikasyonu
Process optimization and alloy modification in hot chamber die casting process
  1. Tez No: 604197
  2. Yazar: CEM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Zamak, saf çinkoya alüminyum, bakır ve magnezyum ilavesiyle elde edilen, adını da bu elementlerin Almanca baş harflerinden alan, dünya endüstrisinde en çok kullanılan 4. metal olan çinko alaşımına verilen ticari isimdir. Otomotiv başta olmak üzere, ev eşyaları endüstrisi, hırdavat, büro ekipmanları, ziraat ve madencilikte kullanılan cihazlar, elektronik aletler, mutfak ve banyo armatürleri, endüstriyel kilit ve bağlantı elemanları gibi pek çok alanda kullanılan Zamak alaşımının şekillendirilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerin başında sıcak kamaralı basınçlı döküm yöntemi gelmektedir. Bu yöntem, düşük ergime sıcaklığına sahip demir dışı metallerin seri üretimi için uygun maliyetli bir proses olup; boyutsal mükemmellik, yüzey kalitesi ve yüksek üretim hızı gibi avantajlara sahiptir. Bu yöntemde kullanılan döküm ve kalıp sıcaklığı, dolum süresi, piston ve yolluk giriş hızları ile katılaşma sırasında uygulanan ütüleme basıncı gibi proses parametreleri, ürün kalitesini ve mekanik özellikleri doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, optimize edilmiş proses parametreleri uygulanarak, daha düşük yoğunluğa sahip bir alaşım ile döküm denemeleri yapılmış; bu sayede nihai ürünlerde hafifletme elde edilmesinin yanı sıra, uygulanan alaşım modifikasyonu ile mekanik dayanımın geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Zamak is the trade name given to pure zinc by the addition of aluminum, copper and magnesium and named after the German initials of these elements and is the 4th most commonly used metal alloy in the world industry. Hot chamber die casting is one of the most preferred methods for shaping Zamak alloy which is used in many areas such as automotive, household goods industry, hardware, office equipment, agricultural and mining equipments, electronic tools, kitchen and bathroom fixtures, industrial locks and fasteners. This method is a cost-effective process for mass production of non-ferrous metals with low melting temperatures; It has advantages such as dimensional perfection, surface quality and high production speed. The process parameters such as casting and die temperature, filling time, piston and gating inlet speeds and ironing pressure applied during solidification directly affect product quality and mechanical properties. In this study, with the application of optimized process parameters, an attempt was made to cast a alloy with a lower density; In this way, besides the lightening of the final products, it is aimed to improve the mechanical strength with the applied alloy modification.