Modeling the dynamics of vicious cycles involved inheart-respiratory failure
Kalp-solunum yetmezliği içeren kısır döngü dinamiklerinin modellenmesi
- Tez No: 604198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN, PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kalp yetmezliği herhangi bir nedenden dolayı kalbin kalıcı hasar görmesi ve bu hasardan dolayı performans kaybı yaşamasıdır. Bu durumda dokular kan ve oksijen yönünden yeteri kadar beslenemez ve kompanse mekanizmaları tetikler. Bu mekanizmalar sempatik sinir sistemi, Renin-Angiotensin-Aldosterone, Antidiüretik Hormon ve Natriüretik Peptitler'dir. Homeostasinin bozulduğu durumlarda negatif geri besleme mantığı ile çalışırlar. Ancak kalp ve damar yapısı hasar görmüş insanlarda bu mekanizmalar kısır döngü yaratır. Kalpte oluşan kalıcı hasar sebebi ile dokulara hiçbir şekilde yeterli kan ve oksijenin gitmemesi bu mekanizmaların sürekli aktif kalmasına sebep olur. Bu mekanizmaların sürekli aktif olması farklı şekillerde kalbin yapısını ve performansını daha da bozar. Bu çalışma kapsamında, oluşumunda pek çok sistemin rol almasından dolayı kompleks bir yapıya sahip olan ve geri besleme mekanizmaları tarafından kontrol edilen Akut Kalp Yetmezliği sendromunun simülasyon modeli kurulmuştur. Akut Kalp Yetmezliği'nin gelişmesinde vücutta aşırı su ve sodyumun birikmesi ve vazokonstriksiyon etkilidir. Akciğer ödemi ve sistolik basıncın artması kalbin oksijen yönünden beslenememesine ve kardiyak yükün artmasına sebep olur. Bu durumda pozitif geri besleme mekanizmaları devreye girer ve saatler içinde kardiyak fonksiyonda kayıplar meydana gelir. Literatürden elde edilen nicel ve nitel veriler ile sağlıklı ve hasta bireylere ait değerler tayin edilmiş, model değişkenleri arası ilişkiler tanımlanmıştır. Oluşturulan model pek çok testten geçerek valide edilmiştir. Hazırlanan senaryolarda çeşitli tedavi stratejileri ve saatlik alınan ortalama sodyum miktarları simule edilmiştir. Çalışmanın sonucunda hastanın taburcu süresini minimize etmek amaçlanmıştır. Hastanın en kısa sürede akciğer ödemini atması ve takip edilen değişkenlerin stabilize olması kriter kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a syndrome when the heart is damaged permanently and lost its full functionality. In this case, the tissues cannot be fed sufficiently with blood and oxygen and compensatory mechanisms are triggered. These mechanisms are the sympathetic nervous system, Renin-Angiotensin-Aldosterone, Antidiuretic Hormone and Natriuretic Peptides which help a healthy human body to reach homeostatic balance. When the balance is impaired, they work as negative feedback loops to reach equilibrium. However, these mechanisms can create a vicious cycle for people who have damaged heart and vascular structures. Due to the permanent damage of heart, blood and oxygen supply to the tissues is insufficient and all these mechanisms are activated. Continuous activation of these mechanisms deteriorates the structure and performance of the heart. In this study, a simulation model of Acute Heart Failure Syndrome is constructed. It consists of many subsystems and their complex interactions which are controlled by feedback mechanisms. Excessive accumulation of water and sodium and vasoconstriction are effective in the progress of acute heart failure. Pulmonary edema and increased systolic pressure cause to decrease oxygen supply and to increase cardiac load. Consequently, positive feedback mechanisms are activated and cardiac function loss can occur within hours. Quantitative and qualitative data is obtained from the literature. Healthy individual and patient values are determined and the relationships between the model variables are defined based on investigation. The model is validated after many tests. In the scenario analysis section, various treatment strategies and average hourly sodium intake amounts are simulated. The aim of the study is to minimize the hospital discharge time of the patient. The objective includes pulmonary edema excretion time and time of the stabilization of the variables.