Cimnastikte müsabaka sporcularının hedef eklem pozisyonu ve kuvvet üretimi duyularının yaş gruplarına göre gelişiminin ve performansla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between target joint position sense and force sense and development of performance in elite gymnasts according to the age groups
- Tez No: 604212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmanın iki amacı vardı. Birincisi cimnastikte elit müsabaka sporcularının yarışma yaş gruplarına göre hedef eklem pozisyon duyusu (EPD) ve hedef kuvvet duyusu (KD) ilişkisini incelemekti, diğeri ise dış direncin pozisyon duyusuna etkisini karşılaştırmaktı. İki tane maksimum kuvvet, dört kez propriyosepsiyon ölçüm seansı yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 38 sağlıklı cimnastik sporcusu katıldı. Katılımcıların 90 derecelik kalça açısında maksimum istemli izometrik kasılma (MİİK) kuvvetleri izokinetik dinamometre ile ölçüldü. KD için hedef %50 MİİK'e ulaşma keskinlikleri değerlendirildi. Yük olmadan ve harici yük ile hedef EPD testleri yapıldı. MİİK'nın %50'si harici yük olarak uygulandı. Veri setini analiz etmek için eşleştirilmiş örneklem t-testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. Bulgular: Yük altında ölçülen hedef EPD hata skorları, yüksüz hedef EPD'den istatistiksel olarak daha düşüktü. Yaş, sporculuk yılı ve yaş grubu ile KD hata skorları arasında anlamlı korelasyon bulundu. Sonuçlar: Bu sonuçlara göre, harici yük altında hedef EPD daha az hataya neden olmaktadır. Ayrıca, daha yaş gruplarında veya sporculuk yılları fazla olanlarda hedef miktarda kuvvet üretim keskinliği artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study had two purposes. The first was to investigate the relationship between target joint position sense (JPS) and force sense (FS) in elite gymnasts at different age groups, and the other was to compare the effect of external load on position sense. Material and Method: 38 healthy gymnast participated in the study. The maximum voluntary isometric contraction (MVIC) forces of the participants at 90-degree of hip angle were measured with an isokinetic dynamometer. The acuity of reaching the target of 50% MVIC for the force sense (FS) was assessed. Two AJPS test were conducted without load JPS and with load JPS. 50% of MVIC was applied as a load in with load JPS. In order to analyze obtained data set paired sample t-test and Pearson correlation coefficient was used. Results: Under load JPS error scores were statistically less than no-load. Significant correlation was found between age groups and FS error scores. Conclusions: According to these results, Under load JPS can be used in the evaluation of AJPS of healthy. In addition, it can be said that those at a higher age have a more improved FS.