Ankara merkezde bulunan bayan cimnastik salonlarındaki faaliyetlere katılan ev kadınlarının bazı tutum ve davranışlarına bu çalışmaların etkisi
  1. Tez No: 19158
  2. Yazar: ASUMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
- 53 - 6. ÖZET (TÜRKÇE) Araştırma cimnastik salonlarındaki sportif faaliyetlerin ev kadınları üzerindeki psiko -sosyal ve fizyolojik açıdan etkilerini ortaya koymayı amaçlamak tadır. Araştırma, Ankara Merkez 'de bulunan 12 Bayan Cimnastik Salonlar ındaki sportif faaliyetlere katılan, ev kadınları olan 76 üye üzerinde uygulandı. Üyelere önce on araştırma yapıldı. Daha sonra ön araştırmaya göre sportif faaliyetlere yeni başlayan üyelere Likert tipi, konuyla ilgili 45 sorulu anket formu uygulandı 3 ay sonra sportif çalışmalara devam etmiş 76 üyeye tekrar aynı anket formu uygulandı. Toplanan anket formları işlem öncesi-işlem sonrası tasarımı ile değerlendirildi. Daha sonra da değerler Z testine tabi tutuldu. Ayrıca anket çalışmaları süresince bir salona ev kadını olarak, diğer bir salona da antrenör olarak gidilip gözlem yapıldı. Gözlem öneriler bölümünde değerlendirildi. Cimnastik salonlarındaki sportif faaliyetler, bu faaliyetlere katılan ev kadınlarının bazı tutum ve davranışlar ındaki değişmelere etkili olmuştur. Anket formunun değerlendirilmesinde ev kadınları; Psikolojik tutum ve davranışlarıyla, stres atmalar ıy la, daha kolay karar vermeleriyle, algılama güçleriyle va şahsiyetlerinin gelişmesiyle ilgili olarak hazırlanan anket formuna once 4 uya, 3 ay sonra ise 76 uye olumlu cavap vermiştir.- 54 - Sosyolojik tutum ve davranışlarıyla, aile içindeki rollerini olumlu yönde yerine getirmeleriyle, çevrelerinde tesirli olabi lmeleriy le, dostluk kurabil- meleriyle, içinde yaşadıkları topluma uyum gösterebil- meieriyle ve toplumdaki kültür değerlerinin alış ve verişleriyle ilgili olarak hazırlanan anket formuna önce 7 üye, 3 ay sonra ise 68 üye olumlu cevap vermiştir. Fizyolojik tutum ve davranışlarıyla, vücut formlarının korunabi lmesiyle, sağlam ve yumuşak bir iske letin oluşabi lmesiyle, vücut hormonlarının fonksiyon larının düzenlenebi lmesiyle, vücut fonksiyonlarının di namiklik kazanabi lmeleriy le ve fiziki rahatsızlıkların dan kurtulabi lmeleriy le ilgili olarak hazırlanan anket formuna önce 5 üye, 3 ay sonra ise 71 üye olumlu ce vap vermiştir. Bu sonuçlar bize sportif faaliyetlerin yal nızca fizyolojik açıdan etkili olmadığını da göstermiş tir.
Özet (Çeviri)
- 55 - 7. ÖZET (İNGİLİZCE) The research is aiming to determine socio- cycological and physycological effects of sport activities among house wifes at gym-centers. The research was applied to 76 housewife members of 12 different ladies gym-center which are in center of Ankara. First, a pre-research was applied to the members- Then, according to the results of the pre-research, a Likert type survey with 45 question related to the subject is applied to the members who are beginners on sport activities. 3 months later the same survey was applied to the same 76 attenders of sport activities again. Collected survey forms were valuated under two different groups as pre-process, and post- process. Then, the Z test was applied to the obtained results. Moreover observations were made by attending as a trainer and as a housewife to two different gym- centers. Observations were valuated in the proposals sect s on. Sport activities in gym-centers, caused some changes on habits and behaviors of housewifes attending those gym-centers. In the evaluation of the survey forms, hbusewifes ; Tha survey form, which is prepared to determine tha effocts related to their phsyco log t ca I h.ibbits and behaviors, their relaxation, perception ability and improved personality, was answorml positively by 4 members In the first survey, then by /S members in the survey which is performed after 3 months.- 56 The survey form, which is prepared to determine the effects related to their socioiogical habits and behaviors, their high performance on the relations whithin the family, their influenca on periferial activities, initiation of new friendships, their ability to adapt themselves to the society, was answered positively by 7 members in the first survey, then by 68 members in the second survey. The survey form, which is prepared to determine the effects related to preserving their body forms, forming a healty and soft skeleton, preserving the regularity on the functions of body hormons, gaining dynamism on body functions and getting rid of physical uneasinesses, was answered positively by 5 members in first survey, then by 71 members in the second survey. All these results reveal the fact that sporting activities are not only phisycological ly effective.