Artistik cimnastikte kuvvet sürat ve esneklik parametrelerinin performansa etkileri
- Tez No: 9214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KAMİL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ı. OZST Artistik cimnas tikte kuvvet, esneklik ve sürat parametre ler in in per formansa etkisini incelemek amacıyla çeşitli yaş gruplarındaki elit kız (8-16 yaş ) ve erkek (8-23 yaş ) cimnastikçilerin cimnastikçilerin 9 testten oluşan. batarya ile motor performansları ölçülerek;, sonuçları cimnastikçilerin 1388 yılı boyunca girdikleri yarışmalarda aldıkları en yüksek puanlarla ilişkilend irildi. Buradan aşağıdaki sonuçlar elde edildi: - Kız cimnıastikçilerin yaşları erkek cimnas t ikç ilere göre düşük bulundu. - Kuvvet parametrelerinin kızlarda yaşla birlikte arttığı, erkeklerde ise 11 - 15 yaşlarında maksistale ulaştığı- görüldü. - Sürat parametresinde en iyi değer, büyük kızlarda : x = 3.36s (S.S.= ± 0.26s), büyük erkeklerde : x = 2.84s (S. S. = ± 0.22s) ola rak bulundu. - Esneklik testlerinde en iyi sonuçlar gövdenin Öne bükülebilirliği parametresinde, kız cimnas tikçilerde : x = 22.7 en (S. S. = ± 8.7 cat), erkek cimnastikçilerde ise x = 29.8 cm (S. S. = ± 7,1 era) olarak elde edildi. - Motor testlerin birbiriyle korelasyonları istatistiksel açıdan, anlamlı bulundu ( p < 0.05 ). En yüksek ilişki barda kol çekişe ile dips puanı arasında idi; kızlarda ( 0.39 ), erkeklerde ( 0.72 ) puanları elde edildi. - Aletlerin birbiriyle korelasyonları istatistiksel açıdan anlamlı bu lundu ( p < 0.05 ). Erkeklerde en yüksek ilişki paralel ile halkada ( 0.97 ) j, kızlarda ise denge ile yer arasında ( 0.84 ) görüldü. - Yaş ile motor testler arasındaki en yüksek ilişki, durarak uzun atlama parametresinde saptandı; kızlarda : 0.79, erkeklerde ise : 0.S1 değerleri elde edildi. - Yaşla aletlerin korelasyonları istatistiksel açıdan anlamlı bulundu. En yüksek ilişki kızlarda atlama beygir puanı ile yaş arasında ( 0.60 ), erkeklerde ise yaş ile halka puanı arasında ( 0.77 ) bulundu. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY For analyzing strength,, speed and flexibility parameters' effects on performance in artistic gymnastics; the motor performances of elite groups of girls (8 - 16 yrs old) and boys (8 - 23 yrs old) have been measured by battery test including 9 different tests, and their results have been correlated with their highest competition results of 1988. The following conclusions have been found as a result of this correlations : - The age of girls are lower than the boys. - Strength parameters increase with age for.girls &v-& reach to a maximal for boys between 11-15 ages. - The best values of speed parameter are obtained as x = 3.36s (S.D. = ±0.26s) for girls, and x = 2.84s (S.».= ±0,22s> for boys. - The best values of flexibility parameters are obtained for flexibility of trunk as x = 22,7 cm (S.B.= ±8.7 cix) for girls and x 29.8 cai (S.D. = ± 7.1 ce) for boys. - The correlation between motor tests have been found statistically significant (p < 0.05). The highest values of correlation were between pull-up arais and dips points. It was 0.39 for girls and 0.72 for boys. - The correlation between the athletics have been statistically significant (p < 0.05). - The highest values of correlation were between parallel bars and ring (0.97) for boys, and between balance and floor exercise (0.84) for girls. - The highest value of correlation between age and motor test was in horizantal jumping which was 0.79 for girls and 0.91 for boys. - The age correlation of have been statistically significant. The highest correlation value for girls was between horse and age (0.60) and for boys it was between ring and age (0.77) 45