Sebilürreşad Dergisi'nde yayımlanan yazılar bağlamında laiklik, inkılaplar ve din eğitimi (1948-1955)
Secularism, revolutions and religious education in the context of the articles published in the Sebilurresad association (1948-1955)
- Tez No: 604227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sebilürreşad mecmuası, yayımlandığı 1908 yılından itibaren döneminin önemli basın organlarından birini teşkil etmektedir. NitekimSebilürreşad, bu çalışmada konu aldığımız 1948-1955 yıllarının, başka bir deyişle Türkiye'nin çok boyutlu toplumsal dönüşümleri tecrübe ettiği bir sürecin şahitliğini üstlenmektedir. Kendine has zaviyesinden, İslamcılık ideolojisinin bir temsilini üstlenenSebilürreşad, 1948-1955 yılları arasında Türkiye'nin tek parti dönemi politikalarına kritiklerini sunarken, aynı zamanda dönemin gündemini teşkil edenDemokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki iktidar mücadelesine ve bu partilerin iktidarda olduğu dönemdeki yaptırımlarına da kritikler yöneltmektedir. Bu anlamda çalışmanın problematiğini oluşturan inkılaplar, laiklik ve din eğitimi meseleleri, tek parti döneminden itibaren süreklilik ifade etmiş ve bu çalışmada da bu süreklilik dikkate alınmıştır. Diğer yandan bu çalışmada, İslamcılık ideolojisinin bir aktörü olarak Sebilürreşad yazarlarının 1948-1955 yılları arasındaki yazıları, belge incelemesi tekniği ile yorumlayıcı bir perspektiften söylem analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since 1908 when it began publication, the Sebilurreshad journal was one of the significant press organs of the period. Hence, Sebilurreshad was a witness of the period between 1948 and 1955, when Turkey experienced multidimensional social transformations, which we shall discuss in this study. Becoming one of the representatives of the ideology of Islamism from its peculiar perspective, Sebilurreshad criticized the policies of the single-party-rule period of Turkey between 1948 and 1955, while also making critiques of the power struggle between DP and CHP - the main agenda of the period - and the sanctions imposed by these parties when they were in power. In this sense, the revolutions and the issues of secularism and religion, which constitute the problematique of the study, were continuous and this continuity was taken into consideration in this study. On the other hand, this study conducts a discourse analysis, using a document analysis technique from an interpretive perspective, of the articles written between 1948 and1955 by authors of Sebilurreshad, which was an actor of the ideology of Islamism.