Azerbaycan'da vadeli işlem piyasaları uygulanabilirliği: Türkiye modeli üzerinden inceleme
Futures markets in azerbaijan applicability: Turkish model on review
  1. Tez No: 604226
  2. Yazar: EMİN İBRAHİMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HEPŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılması sonrasında bağımsızlığını kazanan ülkelerden biri de Azerbaycan oldu. Özellikle petrol rezervlerine yapılan yatırım sonrasında hızla ilerlemeye başlayan ekonomi ciddi bir şekilde iyileşme ve büyüme kaydetti. Petrol ağırlıklı bir yapıya sahip Azerbaycan piyasasında vadeli işlem piyasası ise çok az gelişti. Sovyetler Döneminden mevcut olan vadeli işlem piyasası kendi zamanının taleplerini yerine getirmekteydi. Bağımsızlıktan sonra vadeli işlemler piyasası yeniden yapılanmış, ciddi bir şekilde devlet desteği sağlanmıştır. Fakat uzun bir süre bu piyasa devlet tahvilleri ağırlıklı çalışmış, devlet ihtiyaçlarını karşılayan bir kurum haline gelmiştir. Katılımcı sayısını artırmak, dünya standartlarına uygun bir model oluşturmak için devletin sunduğu destek programları başlayan ekonomik kriz yüzünden beklenen faydayı vermedi. Kriz sonrasında ekonominin tekrar düzelmeye başlamasından sonra yeniden büyüme yönünde bir sıra destek programları sunulmuş ve uygulanmaya başlamıştır. Vadeli işlem piyasasının istenen düzeyde gelişmemesinin bir diğer tarafı ise piyasanın dünya standartlarından çok uzak olmasıdır. Bu çalışmada dünya vadeli işlem piyasasının standartları incelenmiş, Türkiye'de uygulanan piyasa araştırılmış ve Azerbaycan üzerinde Türkiye modelinin uygulanabilirliğinin mümkün olup olmaması ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Azerbaijan is one of the countries that gained its independence after the collapse of the USSR. The economy, which started to progress rapidly especially after the investment in oil reserves, recorded a significant recovery and growth. The futures market in the Azerbaijani market, which has an oil-dominated structure, has developed very little. The futures market, which existed from the Soviet period, fulfilled the demands of its time. According to some laws and regulations adopted after the independence, the futures market has been restructured and goverment support has been provided very strongly. However, for a long time, this market worked heavily on government bonds and became an institution meeting the needs of the government. The support programs offered by the government to increase the participants of the futures market and to create a model that complies with the world standards did not benefit from the expected economic crisis. Following the recovery of the economy in the aftermath of the crisis, a series of support programs for growth have been offered and started to be implemented. Another negative side of the futures market is that the market is far from world standards. In this study researched for the standards of the world's futures markets, researches make for the market which is implemented in Turkey and check the possibility for measure the applicability of the model of Turkey in Azerbaijan.