Derin öğrenmenin felsefi temelleri
Philosophical foundations of deep learning
- Tez No: 604230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜÇ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın temel amacı yapay zekâ başlığı altında insan beynini model alan derin öğrenmenin gelişimini ele almak, anlamlı bir bütün oluşturmak ve yeni bir öngörü ortaya koymaktır. Bu amaçla ilk bölümde tarih boyunca matematik alanında ortaya çıkan makinelere duyulan ihtiyacın nasıl ve ne şekilde ilerlediği ele alınmıştır. İkinci bölümde, yapay zekâ alanında çok önemli öngörülerde bulunmuş olan Alan Turing'in“Hesaplama Makineleri ve Zekâ”isimli makalesi incelenmiştir. Ardından Turing'in öngörülerine farklı bir açıdan yaklaşan J. Searle ve Çin Odası Deneyi incelenmiştir. Son bölümde ise makine öğrenmesi kavramı, derin öğrenme ve yapay sinir ağları bağlamında incelenmiştir. İnsan beyninin yapısı model alınarak geliştirilen yapay sinir ağları ve derin öğrenmenin mimari yapılarındaki gelişimi değerlendirilmiştir. Bu alanda şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalardan yola çıkılarak düzeltilebilecek hatalar ve bundan sonrası için gidilebilecek yeni yollar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our study is to address the development of deep learning modeled on the human brain under the title of artificial intelligence, to create a meaningful whole and to reveal a new prediction. For this purpose, in the first part, how and in what way they need for machines that emerged in the field of mathematics throughout history is discussed. In the second chapter, Alan Turing's article "Computational Machines and Intelligence muş which has made very important predictions in the field of artificial intelligence are examined. Then, J. Searle and the Chinese Chamber Experiment, which approach Turing's predictions from a different perspective, are examined. In the last chapter, the concept of machine learning is examined in the context of deep learning and artificial neural networks. Artificial neural networks and the development of deep learning in architectural structures were evaluated by taking the structure of the human brain as a model. In this field, the errors that can be corrected from the studies that have been done so far and the new ways to go after that have been revealed.