Toprak altı damla sulama yöntemi ile uygulanan farklı sulama programlarının yoncanın (Medicago sativa L.) ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of deficit irrigations on hay yield and quality of alfalfa (Medicago sativa L.) irrigated with the subsurface drip irrigation method
  1. Tez No: 604237
  2. Yazar: MEHMET EMİN YELSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, farklı su düzeylerinin yoncanın ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla 2017-18 yılında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yürütülmüştür. Çalışmada Bilensoy yonca çeşidine beş farklı su düzeyi (I100, I75, I50, I25, I0) uygulanmıştır. Bu çalışma, TUBİTAK-TOVAG 215O329 nolu proje kapsamında yürütülmektedir. 01.05.2016 tarihinde başlamış olan bu projede arazi çalışmaları devam etmektedir. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak planlanmıştır. Biçimler ana parsel, su kısıtı uygulamaları alt parsel olarak düzenlenmiştir. Araştırmada kuru ot verimi, ham protein oranı, ADF, NDF oranları, toplam sindirilebilir besin maddesi, nispi yem değeri, fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerikleri belirlenmiştir. Varyans analiz sonuçlarına göre hem kısıtlı sulama uygulamasının hem de biçimlerin incelenen tüm özellikler üzerine etkisinin istatistiki olarak %1 düzeyinde önemli olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre uygulanan su miktarı arttıkça kuru ot verimi, ADF, NDF, fosfor, potasyum oranları artarken, ham protein oranı, toplam sindirilebilir besin maddesi, nispi yem değeri, kalsiyum ve magnezyum oranları azalmıştır. Biçimler ilerledikçe kuru ot verimi, ADF ve NDF oranları azalırken, ham protein oranı, toplam sindirilebilir besin maddesi, nispi yem değeri artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of deficit irrigations on hay yield and quality of alfalfa at Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agricultural Sciences and Technologies, Education, Research and Application Farm in 2017-2018. In this research, five different water levels (I100, I75, I50, I25, I0) were applied to Bilensoy alfalfa cultivar. This study is carried out within the scope of TUBITAK-TOVAG project 215O329. In this project which started on 01.05.2016, field studies are continuing. This study was carried out according to a randomized complete block experiment design with split plot design three replicates. Cuttings in main plots and deficit irrigations in sub-plots were randomly distributed. Hay yield, crude protein content, ADF, NDF ratios, total digestible nutrient (TDN), relative feed value (RFV), phosphorus, potassium, calcium and magnesium contents were determined in this research. According to the analysis of variance, the effect of both deficit irrigation application and cuttings on all investigated features was statistically significant at 1% level. According to the results of the study, as the amount of water applied increased, hay yield, ADF, NDF, phosphorus, potassium ratios increased, crude protein content, total digestible nutrients, relative feed value, calcium and magnesium ratios decreased. With progressed cuttings, hay yield, ADF and NDF ratios decreased while crude protein ratio, total digestible nutrients, relative feed value increased.