Müslümanlar arası dini gruplaşma ve ötekileştirme problemi (Genel görünüm)
The problem of religious grouping and otherization among muslims(General vi̇ew)
- Tez No: 604238
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İSHAK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Müslümanlar arası dini gruplaşma ve ötekileştirme probleminin ele alındığı bu çalışma; mezhepler, tarikatlar, cemaatler ve güncel dini gruplardaki gruplaşma ve ötekileştirme örneklerini hem fikirsel hem de eylemsel boyutta genel bir bakış açısıyla ortaya koymaya çalışmıştır. Kaynak tarama metodu kullanılarak, bahsi geçen gruplarla alakalı elde edilen bulgular objektif bir şekilde ortaya konmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada taassup kavramının gruplaşma ve ötekleştirmede kritik bir konuma sahip olduğu saptanmıştır. Taassubi bir bakış açısıyla kendi görüşünü savunmak ya da dayatmak adına gruplaşma eğilimi gösteren Müslümanların, kendi dairesine dahil edemediği din kardeşini -zamanla- ötekileştirme yoluna gittiği görülmüştür. Araştırma sonucunda, İslami oluşumlardan zuhur eden çok sayıda dışlamacı fikir ve uygulamaların Müslümanların birlik ve beraberliğine zarar verdiği örneklerle gözlemlenmiştir. Neticede tekfir yarışından ve taassupçu bakış açısından vazgeçmek, kendi fikrini dayatmamak, itmemek, tahammül edebilmek, din kardeşliğinden çıkarmamak gibi kriterlerin Müslümanların birlik ve beraberliği adına önem arzettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the problem of religious grouping and othering among Muslims, has attempted to reveal examples of grouping and othering in sects, sects, communities and contemporary religious groups from both an intellectual and an operational point of view. Using the source scanning method, the findings obtained in relation to the mentioned groups were tried to be presented objectively. In this study, it was found that the concept of taassup has a critical position in grouping and othering. From a Taassubi point of view, it is seen that Muslims who tend to group in order to defend or impose their own view are going to öt temporarily öt the othering of the brother of religion which they cannot include in their own circle. As a result of the research, it is observed that many exclusionary ideas and practices that emerge from Islamic formations are damaging the unity and solidarity of Muslims. As a result, it is thought that the criteria such as giving up the tekfir race and the tassupist point of view, not imposing its own idea, not pushing it, being able to tolerate it, and removing it from the fraternity of religion are considered important for the unity and solidarity of Muslims.