Hemşirelerin opioid ilaç uygulamalarını algılamaları ölçeği geçerlik-güvenirlik çalışması
Turkish content and construct validity of nurses' perceptions on opioid medications administration scale
  1. Tez No: 604285
  2. Yazar: İREM CANSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma,“Hemşirelerin Opioid İlaç Uygulamalarını Algılamaları Ölçeğinin”Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amacı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Kasım 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında, cerrahi kliniklerde çalışmakta olan 380 hemşire oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 86 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından geliştirilen ve hemşirelerin sosyo demografik özelliklerini sorgulayan veri toplama formu (10 soru) ve 14 ifadeden oluşan opioid uygulamalarını algılama ölçeği kullanıldı. Araştırmanın istatiksel analizleri için Shapiro-Wilk, Pearson Ki-kare ve Fisher-Freeman-Halton testleri kullanıldı. Maddelerin uygunluğu için uzman görüşleri ile değerlendirildi (ICC=0.799) ve iç tutarlılık için Cronbach Alfa kullanıldı ( a=0,806). Hemşirelerin yaşı, meslekte çalışma yılı, birimde çalışma süresi ve opioid ilaçları uygulama sıklığının ölçek maddelerine verilen yanıtları etkilemediği görüldü (p>0,05). Hemşirelerin % 62,8'inin opioid ilaçlarla ilgili eğitim almadığı, % 81,4'ü opiod ilaç uygulaması sonrasında olumsuz durum yaşamadığını, % 57,4'si opiod ilaçları uygularken diğer ilaçlara göre daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirtti. Erkek hemşirelerin opioid ilaçları uygulama konusunda daha az istekli olduğu görüldü. Kadın hemşirelerin reçete hatalarının ilaç uygulamalarına engel olmadığını ancak madde bağımlısı olan hastalara opioid ilaç vermekten çekindiklerini (%54,5) ve ilacı order eden doktora güven duymayı önemsedikleri belirlendi. Opioid ilaçlarla ilgili eğitim almayan hemşirelerin ise daha çok bilgiye ihtiyaçları oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the Turkish Content and Construct Validity of Nurses' Perceptions on Opioid Medications Administration Scale The population of the study consisted of 380 nurses working in surgical clinics between November 2017 and January 2018 in Bursa Uludağ University Medical Hospital. The sample of the research was 86 nurses who agreed to participate in the study. The data of the study were collected by data collection form developed by researchers (10 questions) including nurses' demographic characteristics and the 14 scale items Shapiro-Wilk, Pearson Chi-square and Fisher-Freeman-Halton tests were used for statistical analysis. Nurses' age, years in the occupation, duration of working time in the unit and frequency of opioid medication administrationa did not correlate with scale items (p> 0.05). Responses of expert opinions for the suitability of the items were found to be ICC = 0.799 and a=0.806 (cronbach's alpha) for internal consistency and reliability. Sixty two percent eight (62.8% )of the nurses reported that they did not receive training on opioid drugs, 81.4% did not experience any negative condition after drug administration. More than half of the nurses (57.4%) believed that they should have more knowledge on opioids than other medications. Male nurses were reluctant to administer opioid medications. Female nurses stated that prescription errors did not prevent medication administration but they emphasize that trusting the doctor who ordered the drug is vital. More than half of the nurses (54.5%) were afraid of administring opiods to patients with addcition history. The nurses who did not receive training on opioid drugs thought that they needed to have more knowledge.