An analysis of Nahi̇d Sirri Öri̇k's manuscripts in the taha toros archive
Nahid Sırrı Örik'in Taha Toros arşivinde bulunan eserlerinin analizi
  1. Tez No: 604301
  2. Yazar: MERVE SÜRÜKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Nahid Sırrı Örik Erken Cumhuriyet döneminde yaşamış ve yazdığı dönemden çok sonra gündeme gelmiş bir yazardır. Yaşadığı dönemde yayımlanmamış hikâyeleri, piyesleri ve romanları bulunmaktadır. Bu tezde, Nahid Sırrı'nın yayımlanmamış eserleri analiz edilecek, bu eserler bağlamında Nahid Sırrı'nın biyografik ve kritik portresi yeniden ele alınacaktır. Nahid Sırrı'nın yazın dünyasında yer alan eserleriyle birlikte basılmamış eserlerini de göz önüne alarak biyografisine katkı sunulmaya çalışılacaktır. Ayrıca, bu bağlamda, Nahid Sırrı'nın dönemi içerisindeki politik, sosyal ve edebi pozisyonu gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nahid Sırrı Örik is a Turkish writer who lived in the early Republican era and became popular long after he wrote. There have been unpublished stories, plays, and novels during his lifetime. In this thesis, the unpublished works of Nahid Sırrı will be examined and the biographical and critical portraits of Nahid Sırrı will be discussed in the context of these works. Nahid Sırrı's biography will be revisited with regard to his unpublished works along with his works in literature. In this context, the political, social and literary position adopted by Nahid Sırrı is to be explored.