Yalan haberin yeni medya aracılığıyla dolaşıma sokulması: Whatsapp örneği
Fake news of the circulation with new media: The case of whatsapp
- Tez No: 604366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yanlış enformasyon ve yalan haber tarihin her döneminde var olmuş ancak yeni iletişim teknolojilerinin her geçen gün gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla daha da önemli bir sorun haline gelmiştir. Son yıllarda bireylerin birçok konuda yanılgıya düşmesine sebep olan, tedirginliğe yol açan hatta birçok ülkede siyasi seçimlerin sonucunu dahi etkileyebilecek boyutlara ulaşan yanlış bilgi ve yalan haber sorunu, sosyal medya uygulamalarını ve hükümetleri bu hususta önlem almaya zorlamıştır. Söz konusu haberlerin nasıl yayıldığı ve yeni medya mecralarının bu yayılıma nasıl aracılık ettiği akademik çalışmaların da konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada, son zamanların en popüler uygulaması olan WhatsApp'ın yalan haber ve yanlış enformasyonun yayılmasında ne tür bir rol oynadığı araştırılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
False information and fake news have existed in every period of history but they have become an important problem with the development and spread of new communication technologies. In recent years, the problem of false information and fake news, that cause to mislead of individuals on many issues, uneasiness and even can extend the point affecting the political election results in many countries, has forced social media practices and governments to take precautions on this issue. How the given news spread and how the new media mediate this spread have become the subject of academic studies. In this study, the question of“What kind of role play WhatsApp, being the most application of recent times, in spreading fake news and false information?”will be investigated.