Liberalizmde özgürlük ve güvenlik ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between liberty and security in liberalism
  1. Tez No: 604367
  2. Yazar: SEHER BAYANTEMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERDEM ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Liberalizm, insanların akılcı yaklaşımı sonucu ulaştığı birey hak ve özgürlüklerinin korunması ve saygı duyulmasını öngören siyasi bir doktrindir. Bireyin hakları ve özgürlüklerinin sınırını diğer bireylerin sınırları oluşturmaktadır. Ayrıca liberal düşünce devletin yetki alanının ve yetkilerinin sınırlandırıldığı bir minimal devlet öngörüsü ile hareket ederek bireyin özgürlükleri gibi mülkiyet hakkının da korunması gerekliliği üstünde durmaktadırlar. Küreselleşen dünyada artan tehditlerle yeni bir güvenlik anlayışı şekil almıştır. Terör olaylarıyla birlikte süreç içerisinde özgürlük-güvenlik tartışmaları dünya gündemine yerleşmiştir. Tehdit olarak görülen durumları bertaraf etmek için bireylerin özgürlükleri dahi sınırlandırılmaktadır. Bu çalışmada siyasi yapılanmalarda iktidarın özgürlük-güvenlik bağlamında eylemleri ve bu eylemlerin sonuçları irdelenmektedir. Tehdit olarak görülen durumlarda özgürlüğün güvenlik açısından sınırlarının belirlenmesi aşamasında yasama ve yargı organlarının devreye girerek özgürlük ilkesini merkeze alarak hareket etmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Liberalism is a political doctrine that protects and respects the rights and freedoms of individuals, which are achieved through a rational approach. The limits of individual rights and freedoms are the limits of other individuals. In addition, the liberal thought emphasizes the necessity of protecting the right of property as well as the liberties of the individual by acting with a minimal state foresight that limits the jurisdiction and powers of the state. A new understanding of security has taken shape with increasing threats in the globalizing world. In the process of terrorism, freedom-security debates have been placed on the world agenda. This new understanding of security even limits the freedoms of individuals to eliminate situations that are seen as threats. In this study, the actions of the government in the context of freedom and security in political structures and the results of these actions are examined. Legislative and judicial bodies should act in line with the principle of freedom during the determination of the limits of freedom in terms of security.