Okul öncesi eğitime devam eden çocukların duygusal zekâları ile karar verme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysing the relation between the emotional intelligance and decision making capacity of the children under pre-school education
  1. Tez No: 604377
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş grubu çocukların Duygusal zekâları ile Karar Verme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışma Giresun il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız anaokullarında eğitime devam eden 5-6 yaş grubu 252 çocuk ile yürütülmüştür. Veriler,“Sullivan Çocuklar için Duygusal Zekâ Ölçeği (S-ÇDZÖ)”,“Karar Verme Becerileri Değerlendirme Aracı-Çocuk Formu”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları çocukların Duygusal Zekâ toplam puanları ile yaş, daha önce okul öncesi eğitim alma durumu ve anne babanın öğrenim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiğini; cinsiyet, doğum sırası, kardeş sayısı, anne baba yaş değişkenlerine göre anlamlı fark göstermediğini ortaya koymuştur. Çocukların Karar Verme toplam puanları cinsiyet ve anne babanın öğrenim durumlarına göre anlamlı fark gösterirken; yaşları, daha önce okul öncesi eğitim alma durumu, doğum sırası, kardeş sayısı, anne baba yaş değişkenlerine göre anlamlı fark göstermediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda çocukların Duygusal Zekâ düzeyleri ile Karar Verme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, çocukların Duygusal Zekâ düzeylerinin Karar Verme becerilerini desteklediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is conducted to analyse the relation between the Emotional Intelligence and Decision Making Capacity of the 5-6 year old children under pre-school education. The research is done with the relational screening model. Studies are carried out with 252 children of 5-6 year old under their education in independent pre-schools of Ministry of National Education located in Giresun city center. The data acquired by“Sulivan Emotional Intelligence Scale for Children”,“Decision Making Capacity Assessment Tool- Children Form”and“Personal Information Form”. The results of the research has indicated that Emotional Intelligence total scores of the children demonstrate statistically significant difference with age, having a pre-school education before, educational background of the parents; and it revealed that this does not demonstrate significant difference with variables of gender; birth order, number of the siblings, parent's ages. Total scores of the Decision Making of the Children demonstrates significant difference with gender and the educational background of the parents while it is ascertained that this does not demonstrate significant difference with variables of age, having a pre-school education before, birth order, number of the siblings, parent's ages. In results of the research it has been ascertained that the there is a significant relation between Emotional Intellegence level and Decision Making capacity of the children, and Emotional Intellegence level of the children supports the decision making capacity.