Seri kalıp teknolojileri ve bu teknolojilerin Türkiye'de kullanılma olanağı
Series die techonologies and their possibility of usage
- Tez No: 6045
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA UTKUTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
SERİ KALIP TEKNOLOJİLERİ VE BU TEKNOLOJİLERİN TÜRKİYEDE KULLANILMA OLANAfil ( Yüksek Lisans Tezi) Veysel EROLTEKIN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ oz Bu çalışmada yapıların üretilmesinde önemli bir konuma sahip bulunan seri kalıp teknolojileri araştırılmıştır. Klasik kalıp ile gelişmiş seri kalıp teknolojilerinden Tünel ve Panel kalıp sistemleri incelenmiş, teknoloji transferi ve seçimi özellikleri dikkate alınarak çalışma şartlarımıza en uygun olanının belirlenmesine çalışılmıştır. Tez çalışmasında gözlem ve mülakat metodları uygulanmış, bilgiler karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede Geleneksel, Tünel ve Panel kalıp sistemlerinin analizi yapılmış Tünel ve Panel kalıp teknolojilerinin çalışma şartlarına uygun olduğu tesbit edilmiştir. Bununla beraber Tünel kalıp sistemi; rijitliği, iş verimi, üretim maliyeti ve kaliteli ürün elde edilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı tercih edilebilir konumda görülmektedir. IISERIES DIE TECHNOLOGIES AND THEIR POSSIBILITY OF USAGE ( A Master's Thesis ) Veysel EROLTEKIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 1989 ABSTRACT In this study, series die technologies which have an important position in construction processes were examined. Classical die and, panel and tunel die systems which are advanced die technologies, were investigated and it was tried to select the best technology according to our country's conditions by considering technology transfer. In this study, interview and observation methods were used and the information was considered by comparison methods. Then, the analysis of tunel and panel systems were performed and it was determined that tunel and panel technologies were suitable for Turkey's conditions. Hovewer, tunel die system was found to be preferrable due to its high production rate, rigidity, production cost and quality. Ill
Özet (Çeviri)