Teachers' perception of learning organization culture in regards to teaching and learning practices in a private school in Turkey
Türkiye'de bulunan özel bir okuldaki öğretmenlerin öğretim ve öğrenme uygulamaları açısından öğrenen örgüt algıları
  1. Tez No: 604406
  2. Yazar: DENİZ SARNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP EMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki özel okul öğretmenlerinin öğrenme örgütü kültürünü nasıl algıladıklarına ve bu kavramı öğretme ve öğrenme uygulamalarına nasıl yansıttıklarına dair derinlemesine bilgi edinmektir. Bu araştırma, bir okulun ya da bir öğrenen örgütün, Peter Senge'in öne sürdüğü beş disiplinini anlaması ve uygulaması gerektiğini ve bu kurumun profesyonel bir öğrenen örgüt olabilmesi için liderliğin önemli bir rol oynadığını savunur. Amaçlanan araştırma problemini çözmek için açık uçlu bir yapıya sahip derinlemesine görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Bu durum çalışmasında, 24 katılımcıyla, öğrenen organizasyonun kalıcılığına ilişkin çalışma hayatı deneyimleri hakkında yarı yapılandırılmış bir görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen nitel veriler tematik analiz yöntemiyle yorumanmıştır. Sonuçlar; öğretmenlerin öğrenen örgütün sıklıkla kendini güncelleme, hatalardan sonuç çıkarma, geri bildirim alma ve etkili üretim yöntemleri uygulama olarak tanımladığını ortaya koymuştur. Ayrıca katılımcıların öğrenen örgütü farklı açılardan algıladıkları ve bununu farklı biçimlerde öğretim uygulamalarına yansıttıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to gain insight into how private school teachers in Turkey perceive learning organization culture and how they reflect this concept to their teaching and learning practices. This research claims that; a school must understand and implement the five disciplines of a learning organization asserted by Peter Senge. In-depth interviews with an open-ended structure were used to address the intended research problem. In this research, semi-structured interviews were carried out with 24 participants on their working life experiences concerning their perseverance of learning organization. The gathered qualitative data were interpreted by the thematic analysis method. Results showed that teachers often identify the learning organization as self-updating, inferring errors, getting feedback and applying effective production methods. In addition, it was determined that the participants perceived the learning organization from different perspectives and reflected this to the teaching practices in different ways.