Kur'ân-ı Kerim'de cihad kavramı (Meâni açısından semantik bir inceleme)
The concept of jihad in the Holy Quran (A semantic study in terms of meâni)
- Tez No: 604417
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Kur'an-ı Kerim'de geçen cihâd ile ilgili ayetlerin Meâni bilimi ve Semantik yönünden incelemesi yapılmıştır. İncelemede cihâd ayetlerinde geçen bütün kelime ve kavramlar değil, cihâd ve içeriği ile ilgili olan ifadeler değerlendirilmiş, Meâni bilimi açısından bu ayetler haber ve inşâ yönünden ele alınmıştır. Klasik ve modern çalışmalar gözden geçirilmiş ve bu çalışmalardan yararlanılmıştır. Söz konusu yöntemle ayetlerde geçen cihâd ve ilgili kavramların yerine ve zamanına göre değerlendirmesi yapılmıştır. Cihâd ayetlerinin sadece bir savaşı değil, hayatın her anını kapsadığı ve ilgilendirdiği görülmüştür. Kur'ân'ın ifadesiyle, hoşlanmadıkları halde Müslümanlara yüklenen en önemli bir görev de savaş anlamında cihâddır. Bu görevi özürsüz olarak yerine getirmeyenler hakkında inen ayetler konunun ne kadar ciddi olduğunu daha açıkça ortaya koymaktadır. İnanç uğruna yapılan her türlü çaba ve gayretin, hangi şekilde olursa olsun cihâd kapsamında değerlendirildiği cihâd âyetleri dikkatle incelendiğinde daha iyi anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the verses related to jihad in Quran are examined in terms of Meani science and Semantics. In this study, not all words and concepts in jihad verses, but expressions related to jihad and its contents were evaluated and in terms of Meani science, these verses were discussed in terms of news and construction. Classical and modern works were reviewed and benefited from these works. With this method, the jihad and related concepts in the verses are evaluated according to the place and time. In this context, it has been seen that the verses of Jihad cover not only a war but every moment of life. In the words of the Qur'an, jihad in the sense of war is one of the most important tasks that Muslims place on Muslims. The verses descending on those who do not fulfill this duty without excuse clearly show how serious the matter is. Jihad's verses that all kinds of efforts and efforts made for the sake of faith are evaluated within the scope of jihad in any way is better understood when examined carefully.